maymun.gen.tr https://www.maymun.gen.tr Maymun, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, maymun.gen.tr Fri, 25 Dec 2015 00:00:00 +0000 Fri, 13 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Jelada https://www.maymun.gen.tr/jelada.html Tue, 13 Nov 2018 13:29:38 +0000 Jelada, Goriller ve maymunlar alemi ayni familya içerisinde yer alan hayvan türlerindendir. Biyolojinin alt bilim türü olan zooloji alemi içerisinde ve maymun türleri içerisinde yer alan maymungillerden olan jelada primates Jelada, Goriller ve maymunlar alemi ayni familya içerisinde yer alan hayvan türlerindendir. Biyolojinin alt bilim türü olan zooloji alemi içerisinde ve maymun türleri içerisinde yer alan maymungillerden olan jelada primates takımında yer alan bir memeli türüdür. Hırçınlığı nedeniyle bulunduğu coğrafyada yaşam alanına müdahale eden canlılara saldırgan özellik sergileyen bir canlı türüdür.

Jelada Genel Özellikleri ve Görünümü

Maymunlar aleminde uzun kuyruklular arasında yer alan jelada 93 cm uzunluğunda olup kilosu 20-40 kilogram arasında yer almaktadır. Jelada türü maymunlar alemi içerisinde 50-60 santimlik kuyruğa sahiptir. Görüntü itibariyle kıllı bir yapıya sahip olan jelada’nın omuz, göğüs ve boynunda çok uzun kılları bulunmaktadır. Görüntü itibariyle koyu kahve rengi tüylere sahiptir. Jaleda tür itibariyle grup halinde yaşamaktadır. Erkek ve dişi jeladalar tek eşli bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Doğum sürecinde dişi jeladalar agresif ve sinirli bir yapıya sahiptirler. Anne Jelada 180-270 günlük zamansal dönem içerisinde yavrusunu dünyaya getirir. Doğumlarında bir veya iki yavru jaleda dünyaya gelmektedir. Kızdırılmaları hainde jeladalar saldırgan bir tutum sergilerler. Jelada’nın erkek türleri, dişilerine göre daha koyu tüylere sahiptir. Jelada’nın uzun kuyruğu dengede durmasını sağlayarak hareket kabiliyetini arttırmaktadır.

Jelada Beslenme Özellikleri

Güney Afrika ve Habeşistan'da sıklıkla görülen bir jeladalar tropikal yaşam alanlarını seçmektedirler. Tropikal ormanlarda ağaç yaprağı, meyve ve yeşillikler ile beslenmelerini sağlarlar. Son zamanlarda jeladaların yaşam alanları orman yangıları ve insan tahribatı nedeniyle azalmıştır. Bunun yanı sıra jeladalar insanların yaşamlarını sürdürdükleri yaşam alanlarından uzak dururlar. Son zamanlarda ülkemizde bir çok milli park ve hayvanat bahçesinde jelada getirilerek insanların bu canlıyı tanıması sağlanmıştır. 

]]>
Yunnan Çimdik Burunlu Maymunu https://www.maymun.gen.tr/yunnan-cimdik-burunlu-maymunu.html Tue, 13 Nov 2018 20:19:17 +0000 Yunnan çimdik burunlu maymunu, günümüzde nesli tükenmekte olan primatlar familyasından olan maymun türüdür. Türün bilimsel adı ise Rhinopithecus Bieti'dir. Maymunların dünyadaki yaşam alanları genellikle Çin'de Mekong ile Yang Yunnan çimdik burunlu maymunu, günümüzde nesli tükenmekte olan primatlar familyasından olan maymun türüdür. Türün bilimsel adı ise Rhinopithecus Bieti'dir. Maymunların dünyadaki yaşam alanları genellikle Çin'de Mekong ile Yangzte bölgelerinde 2.600 ile 4.500 metre yüksekliklerde olur. Bu maymunlar sadece erkeklerden oluşan gruplar halinde ya da bir erkekle birden fazla sayıda dişiden oluşan gruplar halinde yaşam sürerler. Yaşadıkları bölgenin coğrafi koşulları oldukça zorludur. Ancak Yunnan çimdik burunlu maymunu bu alanlarda yaşam sürmekte oldukça uyumludur.

Primatlar ailesinden olan bu maymun türleri yaşamlarını çoğunlukla ağaçlarda devam ettirirler. Kış gelmesine yakın vücutlarını kaplayan tüyleri de iyice kalınlaşır. Bunun sebebi kışın soğuktan daha kolay korunmaları içindir. Bu maymun türleri doğumlarını bile ağaçlarda yaparlar. Dişi maymunlar doğum sırasında birbirine yardımcı olur. Çünkü doğum sırasında böyle birbirlerine yardımcı olmaları, doğacak maymunlardaki ölüm riskini de azaltmaktadır. Bunun içgüdüsel olarak bu maymunlarda geliştiği düşünülür. Doğumlarını erken bahar döneminde veya kışın, geceleri ya da sabah erken saatte yaparlar. Bunun nedeni düşmanlarından saklanmak ve gruptaki diğer maymunlardan bebeği korumaktır. Fakat en fazla gündüzleri doğum yaptıkları belirlenmiştir. Tek erkekli ve fazla sayıdaki dişi Yunnan çimdik burunlu maymunu bulunan gruplarda dişiler genellikle akraba olur. Bu şekilde maymunlar arasındaki sosyal bağlar kuvvetli olur ve maymunların yaşamaları, yeni doğanların sağ kalması daha kolay olur. Doğumlarında genç dişi maymunlarda iyi bir gözlemci olarak doğumu takip eder. Bu şekilde kazandıkları tecrübe neslin tükenmesine bir nebze de engel olur. Buna rağmen Yunnan çimdik burunlu maymunu nesli tükenme riski altındadır.
]]>
Kap Babunu https://www.maymun.gen.tr/kap-babunu.html Wed, 14 Nov 2018 15:29:41 +0000 Kap Babunu: Bilimsel adı Papio ur sinüs Kap Babun ya da Habeş maymunu, olarak da bilinen Afrikada yaşayan uzunkuyruklu maymungiller den iriyarı,  sahranın güneyindeki kayalık yerde yaşayan bir köpeksi maymun türün Kap Babunu: Bilimsel adı Papio ur sinüs Kap Babun ya da Habeş maymunu, olarak da bilinen Afrikada yaşayan uzunkuyruklu maymungiller den iriyarı,  sahranın güneyindeki kayalık yerde yaşayan bir köpeksi maymun türünden olup, Köpek benzeri uzun bir burnu, çok büyük ve sivri dişleri ön ve arka ayakları eşit uzunlukta olduğu bilinmektedir. En tanınmış olan türleri: papio ceynocephalus vepapiohamadryastır. (Habeşistan maymunu)Kap Bambun,un yakın akrabaları olarak adlandırılan   dril ve mandarinden sonra büyük insansı maymunlar kabilesine dâhil olmayan en büyük  primattır. Bu maymun Afrika’nın doğusundaki dağlardan başka Arabistanın kızıl deniz kıyılarında yaşar.  Bu memelilere Kap babun ismi Fransız  doğa bilimci Buffon tarafından verildiği bilinmektedir Bu Kap babunları genel olarak sürüler halinde dolaşırlar ve meyve, yaprak, böcek ve kurtçuklarla beslenirler. Kap babunu Antik Mısır tanrısının Adı Baba idi. İsminin kökeni bu sözcük olduğu tahmin edilen bu maymun türü Yavrularına çok düşkün olan maymunlardır. Ağız yapısında ki çenesinin üst basamaktaki dişiler ve daha alttaki dişilerinin yardımı ile yavrularını kaçırırlar. Bu durum üst kademedeki olan dişilerin yerlerini çok sağlamlaştırdığı, bilinmektedir. Ve bu dişleri sayesinde daha çok yiyecek bulmasına katkı sağlamaktadır. 

Kap Babunu Üremesi

Yeni doğan her 3 maymunun 1 tanesi hayatta anca kalmaktadır. Yavruyu Kaçıran annenin sütü hala varsa yavru hayatta kalabiliyor yoksa yavru çok kısa bir sürede büyük olasılıkla hayatını kaybetmektedir. Kap babununun İnsan beyni ile karşılaştırınca ön beyin lobunun diğer parçaya göre oranı bu maymunların farkını daha çok ortaya koyuyor. Erkek Kap maymunu da yavrularına çok fazla şiddet uyguladığı ve öldürdüğü bilinmektedir.

]]>
Kara Başlı Örümcek Maymunu https://www.maymun.gen.tr/kara-basli-orumcek-maymunu.html Wed, 14 Nov 2018 17:58:02 +0000 Kara Başlı Örümcek Maymunu: Karabaşlı örümcek maymunu yeni Dünya maymunlar gurubundan bulunan bir primat familyasındandır. Karabaşlı örümcek maymunları Güney Amerika’da ve orta Amerika’da yaşarlar. Bu familyanın 25 t Kara Başlı Örümcek Maymunu: Karabaşlı örümcek maymunu yeni Dünya maymunlar gurubundan bulunan bir primat familyasındandır. Karabaşlı örümcek maymunları Güney Amerika’da ve orta Amerika’da yaşarlar. Bu familyanın 25 türü bulunur ve 5 cinse ayrılmaktadır. Bunlar örümcek maymunu, yünlü örümcek maymunu, sarı kuyruklu yünlü maymun, yünlü maymun ve ulayan maymun olarak bilinmektedirler.

Kara Başlı Örümcek Maymunu Özellikleri Nelerdir: 

Karabaşlı örümcek maymunlarının boyu 30 ile 80 cm ve kuyruk kısmı 90 cm. kadardır. Ağırlıkları ise 5 ile 15 kg arasında değişmektedir. En büyük örümcek türü ulayan maymun cinsidir ve aynı zamanda Amerika Kıtasın da bulunan en büyük maymun cinsidir. Karabaşlı örümcek maymunlarının erkek bireyleri dişilerden daha ağır ve büyüktürler. Renkleri kırmızı, gri, siyah ve kahverengi tonları arasında değişmekte, bacakları ve kolları ise oldukça uzundur. Karabaşlı örümcek maymunlarının elleri kanca şeklinde ve başparmakları geriye doğru kısalmış şekilde olur. Örümcek maymunlarının kuyruğu vücutlarının uzunluğunda olmakta ve ağızlarında 39 adet diş bulunmaktadır. Örümcek maymunlarının bazı cinsinde dişinin penise benzeyen bir klitorisi bulunmaktadır.

Kara Başlı Örümcek Maymunu Üremesi: 

Örümcek maymunlar çok seyrek olarak üremekte ve bu halleri ile dikkat çekmekteler. Üremeleri 2 senede bir 6 ile 8 ay süren gebeliklerin den sonra sadece bir yavru dünyaya getirirler. Dünyaya gelen yavrunun bakımı tamamen dişiye ait olur. Yavrular 1-2 yıl içinde anne sütünü bırakır ve 4 ile 7 sene içinde erginliğe ulaşırlar. Bu maymunlar insanların himayesinde bulunurlar ise ömürleri 20-30 yıl kadar olabilir.

Kara Başlı Örümcek Maymunu Beslenmesi: 

Örümcek maymunlar hepcil olmaktalar fakat mevsim şartlarına göre hayvansal ve bitkisel olarak değişir. Örümcek maymunları ve ulayan maymunlar yapraklar ile beslenmektedir.

Kara Başlı Örümcek Maymunu Yaşam Şekli: 

Örümcek maymunları gündüz faal ağaçta  yaşayan maymunlar dır çok nadir olarak yere inerler. Ağaç dallarının arasında 4 ayak üzerinde yürürler veya kollarıyla dallara tutunup sallanarak atlamayla ilerlemeyi sağlamaktalar. Örümcek maymunları gayet barışçı olur ve grup içinde barışçı bir şekilde yaşarlar. Örümcek maymunları iletişimlerini bağırışlarla gerçekleştirmekte ve diğer maymun gruplarının fazla yaklaşmamasını sağlamaktadırlar.

Saygılar.

]]>
Beyaz Yüzlü Saki https://www.maymun.gen.tr/beyaz-yuzlu-saki.html Wed, 14 Nov 2018 20:22:06 +0000 Beyaz yüzlü saki, Yeni Dünya Maymunları grubundan olup bir piramit familyasıdır. Güney Amerika'nın kuzeyi ve ortasında yaşamakta olan bu familya iki alt familyaya ayrılırlar.  Birinci olarak Callicebinae alt familyası yalnızca t Beyaz yüzlü saki, Yeni Dünya Maymunları grubundan olup bir piramit familyasıdır. Güney Amerika'nın kuzeyi ve ortasında yaşamakta olan bu familya iki alt familyaya ayrılırlar.  Birinci olarak Callicebinae alt familyası yalnızca titi cinsini içermektedir. İkinci olarak ise Pitheciinae alt familyası yalnızca saki, uakari ve sakallı saki cinslerini kapsamaktadır. Familyaya 43 tane yaşamakta olan türün yanında bir de soyu tükenmekte olan antil maymunları da vardır.

Beyaz Yüzlü Sakinin Özellikleri,

Beyaz yüzlü sakilerin boyu genel olarak 23- 57 cm arasında ve çoğu cinslerde kuyruk neredeyse bir o kadar uzundur. Sadece uakari cinsinin kuyruğu vücudunun yarısı kadar uzunluğundadır Ağırlıkları genel olarak 0,5 ve 3,5 kg arasındadır. Sık tüyleri bulunan bu sakilerin postlarının rengi ise siyah, gri, beyaz ve kahverengi olarak değişir. Yüzleri kısmen çıplak olabilir ya da beyaz renklidir. Tutunma olarak değil yalnızca dengelerini sağlamak amacıyla kullanmış oldukları kuyrukları da post ile kaplıdır.

Beyaz Yüzlü Sakilerin Yayılımı,

Sakiler yalnızca Güney Amerika'da yaşamaktadırlar. Birçok türleri Amazonas bölgesinde, Kolumbiya'nın güneyinden Bolivya ve Brezilya'ya uzanan bir bölgede yaşarlar. Sadece titi türüne ait birkaç tür Brezilyanın Güneydoğusunda yaşamaktadır. Çeşit çeşit orman türlerinde yaşarlar, tropik ormanlarında, kuru ormanlardave dağlıkda rastlanma imkanı vardır.

Beyaz Yüzlü Sakilerin Yaşam Şekli,

Sakiler genel olarak ağaçta yaşayan gündüz faal maymunlarıdır. İyi bir tırmanışçılardır ve ömürlerinin büyük bir bölümünü ağaçta geçirmektedirler. Genel olarak dört ayak üzerinde yürürler yalnız türden türe farklı miktarda atlayarak da gezinirler. Farklı büyüklükte olan gruplar arasında yaşarlar; sakiler ve titiler ömürleri boyunca eşine  sadık kalılar. Sakallı olan sakiler ve uakariler ise 50 bireye kadar üyesi olan gruplar arasında yaşar.  Büyük gruplarda gıda aramaya çıkıldığı zaman küçük gruplara bölünürler. Akşam uyuma saatinde ise tekrar bir araya gelinir. Sakiler birbirleri ile iletişim kurmak için birçok farklı sesler çıkarabilirler. En fazla dikkat çekici ses onlar için ince çığlıklar ve kuşun ötüşünü anımsatan seslerdir. 

Beyaz Yüzlü Sakilerin Beslenmesi,

Genel olarak hepçilerdir fakat bütük bir kısmı ise bitkisel gıdalardan beslenirler. Titi cinsi neredeyse sadece meyve ile beslenir, Diğer cinsler ise çekirdek ve sert kabuklu meyveleri tercih eder. Genel olarak bütün cinsler daha çok böcek ve küçük hayvanlardan beslenirler.
]]>
Kara Örümcek Maymunu https://www.maymun.gen.tr/kara-orumcek-maymunu.html Thu, 15 Nov 2018 10:10:22 +0000 Kara örümcek maymunu dünyada bulunan maymunlar arasında yer alan pramit ailesi üyesinden olan örümcek maymunları, Orta ve Güney Amerikada yaşamakta olan bir türdür. Bu türün 25 çeşidir bulunur. Kara örümcek maymunu, yünlü m Kara örümcek maymunu dünyada bulunan maymunlar arasında yer alan pramit ailesi üyesinden olan örümcek maymunları, Orta ve Güney Amerikada yaşamakta olan bir türdür. Bu türün 25 çeşidir bulunur. Kara örümcek maymunu, yünlü maymunu, yünlü örümcek maymunu, uluyan maymun, sarı kuyruklu yünlü maymun olmak üzere bir çok türleri bulunur. Genel olarak Amerika bölgesinde yayılış göstermektedirler. Yaşadıkları alan Meksiko'nun güneyinde Brezilya ve Blivya'nın güney kesimlerine kadar gelmektedir. Bu aile yaşamlarını ormanlık alanlarda sürdürmektedirler.

Kara Örümcek Maymunun Özellikleri

Kara örümcek maymunların boyları genel olarak 30 cm ile 80 cm arasındadır ve kuyrukları ile de 90 cm'yi bulurlar. Bu maymunların boyları yaklaşık olarak 5 kg ve 15  kg arasında değişim gösteriri. Amerika Kıtası'nın en büyükleri kendileriyle birlikte uluyan maymun türlerine aittir. Erkek maymunlar dişilere göre daha büyük ve daha ağırdır. Renkleri ise genel olarak siyah, kahverengi, gri tonları arasında değişiklik gösterir. Bacak ve kol boyları oldukça uzun ve elleri kancaya benzemektedir, baş parmakları geriye doğru ve kısadır. Kuyruklarının uzunlukları boyları ile eşittir. Ağızlarında 36 tane diş bulunur fakat bazı türlerin dişleri penise benzeyen bir klitoris bulunur. Kara örümcek maymunu, genel olarak ağaçta yaşamakta olan, gündüz saatlerinde aktif olan maymunlardır ve nadir olarak yere inerler. Kara örümcek maymunu ağaç dallarında dört ayak üzerinde yürürler ya da daldan dala kolları ile tutunurlar, tutundukları daldan sallanıp atlamalar ile ilerlerler. Bu ilerleme şekillerine göre yakından bile herhangi bir akrabalıkları olmayan gibongillere benzerler. Sayıları genel olarak 100'e yakın gruplar halinde yaşarlar. Diğer maymunların yaşamış oldukları ortama nazaran bu grup maymunları daha barışçıl bir ortam sergilerler. İletişimleri genel olarak bağırışmalar ile gerçekleştirirler. Bu şekilde yapılmakta olan iletişim diğer grupların yaklaşmasına engel olmaktadır. Kara örümcek maymunlar hepçil bir şekilde beslenme alışkanlığı vardır Fakat bazıları bitkisel ve hayvansal olarak da beslenir. Genel olarak iklim şartlarına göre beslenmeleri değişim gösterebilir.
]]>
Berberi Şebeği https://www.maymun.gen.tr/berberi-sebegi.html Thu, 15 Nov 2018 10:32:59 +0000 Berberi şebeği: Hayvanlar aleminin, memeliler sınıfı, kordalılar şubesindendir. Primates (primatlar) takımı, cercopithecidae familyasındandır. Berberi şebeğinin binominal adı ise 'Macaca Sylvanus' tur. Hint şebeği, Japon Berberi şebeği: Hayvanlar aleminin, memeliler sınıfı, kordalılar şubesindendir. Primates (primatlar) takımı, cercopithecidae familyasındandır. Berberi şebeğinin binominal adı ise 'Macaca Sylvanus' tur. Hint şebeği, Japon şebeği, aslan kuyruk şebek, sorguçlu kara şebek, güney domuz kuyruklu şebek gibi şebek türlerinden biri de Berberi şebeğidir. Maymun türlerinin çoğu  Asya Kıtası'nda yaşamaktadır. Fakat Berberi şebeği,  Asya dışında hayatını sürdüren bir maymun türüdür. Berberi, tarihte Mısır, Libya, Fas,Tunus, Cezayir'de yaşamış eski bir yerli halkın adıdır. Muhtemelen bu coğrafya üzerinde yaşamasından dolayı  berberi şebeği adını almıştır.

Berberi şebeği nerede yaşar

Cezayir Atlas Dağlarında, Cebelitarık' ta, Fas'ta ve Avrupa'da bulunabilmektedir. 
2000 metreyi aşkın yükseklikteki ormanlık alanlarda bulunan sedir ağacı, çam ve meşe ağaçlarında yaşamaktadırlar.

Berberi şebeği özellikleri şunlardır:
 • Berberi şebeği Eski Dünya Maymunlarından olan bir türdür.(Dar burunlu)
 • Avrupa'da yaşayabilen yabani takımından olan tek maymun türüdür.
 • Bu şebeğinin  kuyruğu yoktur. Genelde sarıya yakın açık kahve renklerdedir. Küçük suratlıdır.
 • Berberi şebeği köpeksi maymunlardandır.
 • Genellikle gündüz gezer gece dinlenirler ve küçük gruplar halinde yaşamayı tercih etmektedirler.
 • Çok iyi tırmanıcı olmalarına rağmen kedi ve köpek gibi yerde dolaşırlar. Tehlike varsa  hayatlarına ağaçta devam edebilmektedirler.
 • Hem etçil, hem otçullardır. Bitkilerle de hayvan ve böceklerle beslenebilmektedirler.
]]>
Hint Şebeği https://www.maymun.gen.tr/hint-sebegi.html Fri, 16 Nov 2018 02:46:41 +0000 Hint şebeği; Hayvanlar aleminin, kordalılar şubesi memeliler sınıfındandır. Cercopithecidae familyasından olup, Macaca cinsi, M.mulatta türünde bir şebektir. Al yanaklı şebek olarak da bilinmektedir. Kan gruplarında geçen Hint şebeği; Hayvanlar aleminin, kordalılar şubesi memeliler sınıfındandır. Cercopithecidae familyasından olup, Macaca cinsi, M.mulatta türünde bir şebektir. Al yanaklı şebek olarak da bilinmektedir. Kan gruplarında geçen Rh, bu şebek türün eski latincedeki adı olan rhesustan gelmektedir. Japon şebeği, Berberi şebeği, aslan kuyruk şebek, güney domuz kuyruklu şebek, sorguçlu kara şebek gibi şebek türlerinden biri de Hint şebeğidir. 

Hint şebeği nerede yaşar

Hindistan'ın kuzeyinde, Çin'in güneyinde ve Afganistan'da yaşamaktadırlar. Dağların yüksek kısımlarında ormanlarda ve otlak alanlarda yaşamlarını sürdürürler. İstedikleri zaman şehre de inebilmektedirler.

Hint şebeği özellikleri nelerdir
 • Hepçil canlılardandır yani hem bitki hem küçük hayvanlar yiyerek beslenirler. Yanaklarında yiyeceği doldurarak tüketebilmektedirler.
 • İyi tırmanıcı ve çok iyi yüzücülerdir.
 • Ortalama ömürleri 20-25 yıl kadardır.
 • Erkek olan Hint şebekleri ortalama 50-53 santim boyda ve 7 kilo, dişi olanları ise 45-47 santim  ve 5 kilo civarındadır. 20 santimi aşkın kuyruğu vardır.
 • Genellikle sürüler halinde yaşadıkları bilinmektedir.
 • Köpeksi maymun familyasındaki şebek türüdür.
 • Hint şebeklerinin, yüzleri pembemsidir. Boz ve kahverenginde olabilmektedirler.
]]>
Dişi Maymun https://www.maymun.gen.tr/disi-maymun.html Sat, 17 Nov 2018 02:45:50 +0000 Dişi Maymun, tropikal bölgelerde yaşamını sürdüren birçok farklı türe sahip olan memeli bir hayvan türüdür. Boyları 10 cm ile 1 metre arasında değişmektedir. Kilo ağırlıkları 5-30 kilo arasında olup vücut ve boy yapılar Dişi Maymun, tropikal bölgelerde yaşamını sürdüren birçok farklı türe sahip olan memeli bir hayvan türüdür. Boyları 10 cm ile 1 metre arasında değişmektedir. Kilo ağırlıkları 5-30 kilo arasında olup vücut ve boy yapılarına göre artış gösterir. Kısa veya belirli uzunlukta kuyruğu vardır. Doğal yaşam alanları tropikal yağmur ormanları olup en çok yaygınlık  gösterdiği yerler: Avustralya ve Yeni Gine coğrafyasıdır. Dişi maymun, insan vücut yapısına benzemektedir. Yoğun koyu renkli tüyleri vardır. Kıvrak zeka sahibi olmaları diğer hayvan türlerinden daha önde özelliklere sahip olmalarına sebebiyet vermiştir. Kolayca ağaçlara tırmanmaları besin maddelerini rahatlıkla karşılayabilmesine imkan tanımıştır. Geniş çaplı yağmur ormanlarındaki gelişmiş uzun boylu meyve ağaçlarının varlığı beslenmeleri açısından önemlidir. Ayrıca yaprak, çiçek, böcek, sürüngen, yengeç ve doğada hazır halde bulunan birçok besin kaynağını tüketirler.

Dişi maymun cinsleri,

Yaşadığı bölgeye göre gruplandırılır. Güney Amerika bölgesinde yaşayanlar yeni dünya maymunu, Afrika ve Asya coğrafyasında yaşayan eski dünya maymunu olarak iki bölüme ayrılır. Yeni dünya dişi maymunu eski dünya dişi maymununa göre daha küçük yapıdadır. Bu hayvanların uzun kol ve bacak yapıları ağaç dalları üzerinde kolayca sallanıp hareket etmelerini sağlar. Bazı dişi maymunlar uzun olan kuyruk kısımlarını iyi şekilde kullanıp hareketlerine yön vererek kavrama halleri için katkıda bulunurlar. Bilinen en küçük yapılı dişi maymun ''cüce ipek'' olup kuyruğu yoktur. En büyüğü ise ''mandril ''maymun cinsidir. Bu tür dişi maymunlar Kolombiya, Brezilya ve Ekvator alanlarındaki yağmur ormanlarında yaşarlar.

Dişi maymun doğurgan olduğu için annelik duyguları da gelişmiştir. Erkem maymun cinsleri ile çiftleşerek ürerler. Her tür dişi maymunun kendine has üreme hücresi mevcuttur. Gebelik süreleri genellikle 257 gün olarak bilinmektedir.

Dişi maymun kafeste yaşar mı

Her maymun türü gibi dişi maymun da kafes ortamında sağlıklı beslenirse ve uygun hava koşulları sağlanırsa yaşayabilir. Bu hususta önemli olan doğal yaşam alanından tamamen uzak tutulmamasıdır. Bahçeli alanda beslenmesi ortama kolayca adapte olmasını sağlar. Bunun yanı sıra beslenmesinde çeşitli meyve, sebze ve hazır mamalar önemlidir. Öte yandan dişi maymunların yavruları var ise birlikte yaşamaları daha uygun olacaktır.
]]>
Arap Babunu https://www.maymun.gen.tr/arap-babunu.html Sat, 17 Nov 2018 05:19:01 +0000 Arap Babunu; Köpeksi maymunlar familyasına ait olan bir Babun türüdür. Doğal yetişme ve yaşam alanları, Eritre,Mısır, Sudan, Somali, Habeşistan, Yemen ve Suudi Arabistan ülkeleridir. Arap Babunları eski mısır inanışın Arap Babunu; Köpeksi maymunlar familyasına ait olan bir Babun türüdür. Doğal yetişme ve yaşam alanları, Eritre,Mısır, Sudan, Somali, Habeşistan, Yemen ve Suudi Arabistan ülkeleridir. Arap Babunları eski mısır inanışına göre kutsal sayılan hayvanlardan birisidir. Bu sebepten dolayı bu türün diğer bir ismi de Mısır Babunu olarak geçmektedir. Diğer tüm Babunlar da olduğu gibi Arap babunun da da seksüel dimorfizm vardır. Erkek cinsinin başının etrafında aslan yelesini andıran uzun tüyler varken dişilerinde bu tüyler yoktur. 

Arap babunu yaşam alanı özellikleri;

Arap babunlarının yaşamsal alanlarının birincil özelliği yarı çöl araziler olmasıdır Habeş Babunları kendi aralarında sürüler meydana getirerek yaşarlar. Bu kurulan sürülere de harem adı verilir. Bunlara nazaran bazı babunlar şehirlerde yaşar ve sokak köpekleri ile birlikte çöpleri karıştırarak yaşamlarına devam ederler. Hatta o kadar iç içe bir hale gelmişlerdir ki, bazı babunlar köpek yavruları çalarak yetiştirme eğilimi gösterirler. 

Arap babunlarının beslenmesi;

Arap Babunları, böcek ve bitkiler ile beslenen bir maymun çeşididir. Onların doğadaki tek düşmanları ise aslanlar ve leoparlardır. Her ne kadar bu iki hayvan türünün yaşam alanlarında hayatlarına devam etmeseler de Arap Babunlarının yaşamları türleri tehlike altındadır. Arap Babunları başlarında tek bir lider olmadan gruplar halinde yaşayan hayvanlardır. O nedenle de beslenmelerinde de toplu halde hareket ederler. Grupları içerisinde lider olmadığından genellikle aileler halinde olurlar ve aile bir erkek reis vardır. Arap  Babunlarının grupları en az yüz bireyden meydana gelir. Bu bireyler ailelere bölünerek devam eder. Arap Babunlarının erkekleri sinirli ve gergin yaratıklar olduklarından dişilerini aşırı derecede hırpalayan hayvanlardır. 
]]>
De Brazza Maymunu https://www.maymun.gen.tr/de-brazza-maymunu.html Sat, 17 Nov 2018 18:07:47 +0000 De Brazza Maymunu, İsmini İtalyan-Fransız kaşif Pierre Savorgnan de Brazza'dan alan De brazza maymunları Orta Afrika'da, Etiyopyada, Güney Sudanda, Demokratikumhuriyetinde, Kamerunda, Kenyada ve Angolada  bulunan ormanlık alan De Brazza Maymunu, İsmini İtalyan-Fransız kaşif Pierre Savorgnan de Brazza'dan alan De brazza maymunları Orta Afrika'da, Etiyopyada, Güney Sudanda, Demokratikumhuriyetinde, Kamerunda, Kenyada ve Angolada  bulunan ormanlık alanlarda genellikle nehir boyunca yaşarlar. Tropikal nemli ormanlar, ovalar, bataklık ve yarı yaprak döken ormanlar onların evidir. En yaygın Afrika primatlarından biri olan bu maymun sulak alanlara özgü eski bir dünya maymunudur.
 
Sırtı kırmızımsı ve kahverengidir. Beyaz bir şerit uyluktan aşağı doğru iner. Anında hilali andıran turuncu bir iz vardır. Beyaz gri kürkü vardır. Beyaz tüylü sakalı onu diğer maymunlardan ayıran dikkat çekici özelliklerinden biridir. Erkek ile dişi maymunu fiziksel görünümleri ile birbirinden ayırmak mümkündür.
Vahşi bir yaşam süren De brazza maymununun ömrü 22 yıldır. Ağaçtan ağaca taşınmak için kuyruklarını ve uzun uzuvlarını kullanırlar.

Utangaç ve bölgesel bir maymundur. Bir şeyden korktuklarında yanında olmak istemezsiniz. Çünkü çIğlıklarıyla ünlenen bu maymunlar korktuklarında çok yüksek sesler çıkarırlar. De brazza maymunu yüksek sesler çıkararak, ağaç dallarını sallayarak ve çeşitli yüz ifadeleri ve hareketler yaparak haberleşirler. Onay vermek ve bişeyi vurgulamak için kafa sallarlar. Bu hayvanın avcıları maymunlardır. Gölgeleri seven bu maymunlar gerekirse yüzebilirler. De brazza maymunu ayrıca çok iyi kamufle olur

Bataklık Maymunu,

Sulak ve nemli yerleri sevdiği için bu hayvanlara 'bataklık maymunu adıda verilmiştir. Hemen hemen her hayvan topluluğunda olduğu gibi aileyi koruyan erkek de brazza maymunudur. Bu maymun grubu genelde küçük topluluklar halinde dolaşırlar. Gruplar en az 5 en çok 30 maymundan oluşur. Grubun lideri ise en güçlü olan erkek maymunudur. Kendi aralarında hoşva vakit geçiren bu grup diğer hayvan gruplarına karşı ise düşmandır. Dişi maymunlar bir ömür boyunca anneleriyle yaşayabilirler. Ancak erkek maymunlar cinsel olgunluğa eriştiklerinde yuvalarından ayrılırlar. Cinsel olgunluğa 5 ya da 6 yaşlarında ulaşırlar. Erkekleri 7 ile15 kilo ağırlığında kadınları ise 5ile 9 kilo ağırlığındadır. Gebeliği 5-6 ay arasındadır. İkiz doğum nadir görülür. Bebekler annelerine bakım için 1 yıl boyunca muhtaçlardır.
 
Genellikle sabahın erken saatlerinde beslenen bu maymun çoğunlukla meyve, yeni yapraklar, çiçekler, tomurcuklar ve kertenkele ile beslenir. Bu hayvanın otobur olduğu söylenebilir. Nehirlerin kenarında bulunan yoğun bitki onlar için ideal bir yemdir. Nadiren böcekte yiyebilirler.

Oldukça pahalı olan De brazza maymunu dünyada en pahalı olan 10 hayvan arasında yer almaktadır. Ortalama yedi bin ile on bin dolar arasında fiyatlara satılmaktadır. Afrikada yapılan yasa dışı hayvan ticareti ve habitat kaybı de brazza maymununu tehdir eden en büyük faktörlerdir.
]]>
Sorguçlu Kara Şebek https://www.maymun.gen.tr/sorguclu-kara-sebek.html Sat, 17 Nov 2018 23:59:03 +0000 Sorguçlu kara şebek : Hayvanlar aleminde maymunun benzerlerinden olan şebeğin bir çok türü vardır. Bu türler  renk, yapı gibi bazı özellikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Sorguçlu kara şebek de bunlard Sorguçlu kara şebek : Hayvanlar aleminde maymunun benzerlerinden olan şebeğin bir çok türü vardır. Bu türler  renk, yapı gibi bazı özellikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Sorguçlu kara şebek de bunlardan biridir. Bu maymun türünün  küçük bir şebek olduğu söylenebilir. Hayvanlar aleminin kordalılar şubesi memeliler sınıfından bir şebektir. Cercopithecidae familyasından olup, Primatlar takımının Macaca cinsindendir. Binominal adı M.nigra'dır. 

Sorguçlu kara şebek nerede yaşar

Bu şebek türü Endenozya'nın kuzey doğusunda Sulawesi'de yaşamaktadır. Yağmur Ormanlarında gündüz dolaşırlar gece ise ağaçlarda beslenip uyurlar.

Sorguçlu kara şebek özellikleri şunlardır:
 • Köpeksi maymunlardan biridir. Genelde küçük gruplar halinde yaşarlar ve tırmanmada yeteneklidirler.
 • Eski Dünya Maymun türüdür.
 • İri gözlü, basık uzun burunludur. Yüzü  ise tüysüz olup  vücudu siyah bir görünüme sahiptir. Çene ve ağzı büyüktür. Başının üzerinde tüylü tepeliği (sorgucu) vardır. Bu özelliği ile tanınmaktadır. 2 santime yakın kuyruğu bulunmaktadır.
 • 45-60 santim arası boyları olabilmektedir. Ağırlıkları ise 7-10 kilo kadar olan şebektir.
 • Karada yaşamakla birlikte gününün çoğunu sürü içi konuşmaları ve yiyecek aramakla geçirmektedir.
 • Yaşadıkları bölgenin bitkilerini, meyvelerini ve küçük böcekleri yiyerek beslenirler.
]]>
Zeytuni Babun https://www.maymun.gen.tr/zeytuni-babun.html Sun, 18 Nov 2018 23:30:15 +0000 Zeytuni babun, iri yarı bir yapıya sahip zeytin yeşilinin koyu tonlarındaki tüy rengiyle tanınan köpeksi bir maymun türüdür. Kalın postları sayesinde olumsuz hava koşullarından pek etkilenmez. Uzun burnu, sivri ve iri yapılı di Zeytuni babun, iri yarı bir yapıya sahip zeytin yeşilinin koyu tonlarındaki tüy rengiyle tanınan köpeksi bir maymun türüdür. Kalın postları sayesinde olumsuz hava koşullarından pek etkilenmez. Uzun burnu, sivri ve iri yapılı dişleri, sivri suratları vardır. En iri maymun cinsidir. Gövdelerinin alt bölümü, ayağı, yüzü tüylerine göre farklı renktedir. Kıç kısımları ise tüysüz niteliktedir. Erişkin erkek olanların omuz kısımlarında uzun tüylü bir yele bulunur. Memeli olarak bilinen dişi zeytuni babun çiftleşme ile üremektedir. Üremeleri için belirli bir dönem sınırı yoktur. Eşler birbirinin vücutlarındaki faklı maddeleri tek tek seçmeyi sever. Doğal yaşam alanları Afrika coğrafyasıdır. Bu bölgede sahra çölünün güneyinde ve yağmur ormanlarında bazı türlerinin yaşamaları ile birlikte tabiatla iç içe uyumludurlar. Zeytuni babun, kalıplı ve tıknaz yapıya sahip olup dört ayak üstünde yürür. Burun delikleri ön plandadır. Uzun dar burun şekilleri köpeklerin burun yapılarını andırır. Bu maymunların ağırlıkları 15- 45 kg arasında değişmektedir. Boyları ise 50-110 cm civarındadır. Uzun kuyruğu yukarıya doğru kalkık ve kıvrak görünmektedir. 30-70 cm uzunluğundaki kuyruklarıyla bazı noktaları kavrayarak tırmanırlar. Dişi olanları erkeklere göre daha narin yapılıdır. Genellikle kurak savan bölgelerinde ve kayalık alanlarda rastlanan babunlar yerde ve ağaç üzerinde yaşayabilir. Aileleri ile grup halinde vakit geçirirler. Çeşitli meyve, bitki yaprakları, çiçekler, bitki tohumları ve böcek türleri ile beslenirler. Hatta bazen küçük memeli hayvanlar ve çeşitli yumurtaları da tüketebilirler. Zeytuni babun, agresif olduğu için evcil hale getirilmesi tasvip edilmez. Ekinlere son derece zarar veren huysuz olan bu hayvanlar iri kol ve bacaklarının güçlü olmasıyla tehlikeli türdendir. Aile bireylerine zarar geldiğinde kalabalık halinde savunmaya geçerler. Gürültü yaparak iletişim kurarlar. Akıl düzeyleri oldukça geliştiği için yaşam alanlarında sorunsuz bir şekilde hayatlarını sürdürürler.

Zeytuni babunların diğer türlerden ayrılan özellikleri

Bu maymunların iri yapıları ve yeleleri kendilerine has özelliktedir. Saldırgan bir yapıya sahip oldukları için kendilerinden daha büyük hayvanlara zarar verebilecek güçleri vardır. Dış görünüşleri sevimsizdir. Baskın karakterdeki erkek zeytuni babunların kavgaları esnasında ölümcül ataklarda bulunabilirler. Açlığa dayanamadıkları için keyiflerine uyan besin maddesi gördüklerinde gözü kara bir şekilde vahşice saldırıya geçerler. Kızgın oldukları anda farklı sesler çıkarıp çevresine zarar verirler. Oldukça cesaretli olan bu hayvanların otorite kurmaları yüksektir. Çiftleşme ortamlarında kızgınlıkları artış gösterir. Diğer türlere göre itici ve yabani özelliğe sahip bir hayvandır. Kafes ortamında yaşamaya ayak uydurmaları zordur. Kendi doğal coğrafyaları dışında hiç bir yere tam anlamıyla adapte olamazlar. 
]]>
Diana Maymunu https://www.maymun.gen.tr/diana-maymunu.html Mon, 19 Nov 2018 16:11:13 +0000 Diana maymunu, eski dünya maymunları olarak bilinen maymunlar gurubuna dahildirler. Yeni dünya maymunlarına göre daha fazla çeşitliliğe ve davranış yeteneğine sahip olan diana maymunu (eski dünya maymunları), Afrika'dan Asya'nın Diana maymunu, eski dünya maymunları olarak bilinen maymunlar gurubuna dahildirler. Yeni dünya maymunlarına göre daha fazla çeşitliliğe ve davranış yeteneğine sahip olan diana maymunu (eski dünya maymunları), Afrika'dan Asya'nın güneyine doğru tropikal, yarı tropikal, yarı kurak çöl alanlar, çalılık, savanlık ve kış aylarında kar yağan soğuk bölgelere kadar oldukça geniş bir coğrafyaya yayılıp, yaşamaktadırlar. Geneli ağaçta yaşıyor olmasına rağmen babunlar gibi tamamen yerde yaşayanları da mevcuttur. Oturduklarında dik duruş pozisyonuna sahip olan bu maymunların arka taraflarında oturma yastıkçığı olarak da bilinen ve nasırlaşmış bir bölge bulunmaktadır. 

Diana maymunu, diğer eski dünya maymunları gibi zamanlarını büyük bir bölümünü yiyecek arayarak, tüylerindeki parazitleri ayıklayarak yada uyuyarak geçirmektedirler. Bu durum ağaçta yaşayanlarda da yerde yaşayan eski dünya maymunlarının tamamında aynıdır. Yerde yada ağaçta dört elli hareket sistemini kullanan diana maymunu, ağaç dallarında kollarıyla tutunarak salınma hareketi yapabilme ve hatta daldan dala sıçrayabilme kabiliyetine sahip maymunlar arasında yer almaktadırlar. Bir çok hareket kabiliyetine sahip olan diana maymunlarının dişleri sayıca oldukça azalmış ve biz insanlar gibi 32 dişe sahip olmuşturlar. Diana maymununun çene yapısı da insanlardaki gibi alt ve üst çenesinde ayrı ayrı iki kesici diş, bir köpek dişi, iki küçük azı, üç büyük azı dişi şeklindedir. Arka kısımları siyah tüylerle kaplı, ön kısımları beyaz ve yer yer siyah tüylerle kaplı, oldukça uzun bir kuyruk yapısına sahip olan diana maymunları arasında tek eşlilik yaygın bir durum değildir, çok eşli yaşamayı tercih ederler. Genelde karmaşık bir sosyal organizasyona sahip olan diana maymunları, bir yada iki erkeğin bulunduğu küçük guruplardan oluşabildiği gibi, bir kaç erkek ve bir kaç dişi ile onların çocuklarından oluşan büyük ve karmaşık değişik sosyal guruplardan oluşabilmektedir. 
]]>
Geoffroy Örümcek Maymunu https://www.maymun.gen.tr/geoffroy-orumcek-maymunu.html Mon, 19 Nov 2018 21:37:54 +0000 Geoffroy örümcek maymunu, Amerika kıtasının  en büyük maymunları olarak bilinir. Uzun bacaklarıyla dikkat çekerler. Doğu And Dağları' nın ormanlarında yaşadıkları bilinir. Familyanın tüm türleri bir çok orman şekil Geoffroy örümcek maymunu, Amerika kıtasının  en büyük maymunları olarak bilinir. Uzun bacaklarıyla dikkat çekerler. Doğu And Dağları' nın ormanlarında yaşadıkları bilinir. Familyanın tüm türleri bir çok orman şekilleride yaşarlar.   Dış görünümleri oldukça heybetli, renkleri de  kırmızı, gri ve siyah olarak görülür. Erkekleri dişilerden daha iri ve kiloları daha ağırdır. Kolları ve bacakları oldukça uzundur. Elleri kanca şekline benzer.

Geoffroy örümcek maymunları nerede yaşar

Ağaçta yaşarlar sürdürürler. Gündüzleri çok hareketli olup yere çok az inerler, ağaçtan ağaca sallanarak atlarlar, dört ayak üstünde yürürler ve bu şekilde ilerlerler. Kalabalık gruplar halinde yaşarlar. Gruplar arasında pek sorun çıkmaz, yaşamlarına uyumlu bir şekilde devam ederler. Kendi aralarında haberleşmeleri, yine kendilerine has sesler çıkararak ve bağırarak haberleşirler. Geoffroy örümcek maymunlar, bitkisel ve hayvansal beslenırler. Hem ot, hem et yerler (hepçildirler), ancak bu şekilde beslenmeleri için mevsim şartlarının uygun olması gerekir. Her çeşit yaprakla da beslenirler. Böcek ve kücük hayvanları da yemeyi severler.Yünlü maymunlar ve yünlü örümcek maymun cinsleri ise çoğunlukla meyve yerler, ayrıca çesitli bitkilerle, çiçek ve çekirdekle beslenirler. Çoğalmaları uzun aralıklarla olması dikkat çekicidir. İki yılda bir, 6-8 ay sonra bir yavru doğururlar ve yavrunun bakımını tamamen dişi üslenir. Yavru bir, iki yıl içinde anneden süt almayı tamamen terk eder ve 6-7 yıl süresi içinge ergen olurlar.

Geoffroy örümcek maymununun cinsleri

25 türü beş cinse ayrılmaktadır. Örümcek maymunu, yünlü örümcek maymunu, yünlü maymun, sarı kuyruklu yünlü maymun, ulayan maymun. Örümcek maymungillerin kuyruk boyları neredeyse boyları kadardır. .Ağızlarında 36 diş bulunmaktadır. Eğer Goffroy örümcek maymunu bir insan himayesinde bakılır korunursa  20-30 yıl kadar yaşarlar.
]]>
Maymun Nedir https://www.maymun.gen.tr/maymun-nedir.html Tue, 20 Nov 2018 19:29:42 +0000 Maymun nedir, memeli hayvanlardır. Günümüzde ki maymunların çeşitleri eski dünya maymunlarının torunlarıdır. Maymunlar zeki ve sosyal hayvanlar olup, rahatlıkla ağaca tırmanıp ağaçların üzerinde gezinebilirler. Maymunl Maymun nedir, memeli hayvanlardır. Günümüzde ki maymunların çeşitleri eski dünya maymunlarının torunlarıdır. Maymunlar zeki ve sosyal hayvanlar olup, rahatlıkla ağaca tırmanıp ağaçların üzerinde gezinebilirler. Maymunların bir sürü çeşitleri vardır. Çoğunlukla maymunlar ağaçların olduğu yerlerde yaşamaktadırlar. Maymunlar meyve, yaprak, böcek, çiçek ve hatta başka maymunlarla beslenebilirler. Maymunlar çöl, orman, karlı dağlarda yaşayabilirler fakat genellikle yağmur ormanlarında yaşamaktadırlar. Çok güçlü ve insan zekasına yakın zeki hayvanlardır. Koku alma duyuları çok gelişmemiştir.

Maymun türleri 
 • Makaklar, Maymunlar takımının uzun kuyruklu maymunlar familyasındandır. Çoğu uzun kuyruklu olan maymunlar genel olarak Hindistan, Çin, Afrika ve Filipin gibi adalar da yaşarlar. Toplu şekilde yaşamaktan hoşlanırlar. Yaşlı maymun sürüye önderlik etmektedir.
 • Berber maymunu, Avrupa da yaşayan tek maymun türü olan berber maymunu sürülerle yaşar ve kuyruğu körelmiştir. Yüz ve elleri ten rengi, kaba etleri ise kırmızıdır. 
 • Goril, Gelmiş geçmiş maymunların en irisi olan gorillerin ağırlığı 300 kiloya yaklaşır, boyu ise 2 m. geçer. İnsanlara pek saldırmayıp gördüğünde kaçmaktadır. Batı Afrika da Tropik ormanlarda sürüler halinde yaşamaktadırlar. 
 • Şempanze, Maymunların en akıllısı dır. Ayrıca zeka olarak insana en yakın hayvandır. Uysal karakterlidir, çabuk evcilleştirilip iyi eğitilebilirler. Afrika'nın tropik ormanlarında ağaçlar üzerinde dişisi ya da ailesiyle yaşarlar. Meyve tohum ve yapraklarla beslenir. 
 • Orangutan
 • Babuin
 • Mandril
Maymunların 12 000 e yakın çeşidi bulunmaktadır. Maymunların görünüş olarak, hareket açısından insanlar gibi görünse de iç organları insan yapısından farklıdır. Bilinen en küçük maymun türü cüce ipek maymunu, en büyük maymun türü Mandril dir. 
]]>
Pamuk Başlı Tamarin https://www.maymun.gen.tr/pamuk-basli-tamarin.html Wed, 21 Nov 2018 19:09:40 +0000 Pamuk başlı tamarin, genel olarak 500 gram ağırlıkları vardır ve dünyanın en küçük maymunu olarak adlandırılır. Soyu Critically Endangered yani Kritik olarak tehlike altındadır. Dünyadaki en ender bulunan primatlardan birisid Pamuk başlı tamarin, genel olarak 500 gram ağırlıkları vardır ve dünyanın en küçük maymunu olarak adlandırılır. Soyu Critically Endangered yani Kritik olarak tehlike altındadır. Dünyadaki en ender bulunan primatlardan birisidir. Toplam olarak 6.000 birey kaldığı tahminler arasındadır. Kuzeydoğu Kolombiya'da yaşamakta olan pamuk başlı tamarinler 1950 yıllarında yaşamış oldukları bölgenin yüzde beşinde yaşarlar. Taksonomide Pençeli maymunlar ailesinde yer alırlar. Pamuk başlı tamarinlerin konuşmaları tam olarak çözülen ilk primattır.

Pamuk Başlı Tamarin Görünüşleri

Almanlar tarafından görüşleri nedeni ile pamuk başlı tamarinle Liszt Maymunu demektedirler. Dişilerinin doğum yapabilmeleri için en az 350 gram olabilmesi gerekir. Averaj ağırlıkları ortalama 432 gramdır. Kuyruksuz 20-25 cm arası, kuyruklu ise 33-41 cm arası olabilirler. Kafalarında bulunan büyük bir tüy topu vardır ve adını da bu toptan almaktadır. Pençeleri genel olarak sivridir ayakları ise özellikle arka ayakları tavşana benzemektedir.

Pamuk Başlı Tamarin Habitatları

Kuzeybatı kolombiyada Cauca ve Madgelena nehirleri arasında kalan alanlarda yaşamaktadırlar. Birincil ve ikincil yağmur ormanlarında görülebilirler fakat birincil yağmur ormanlarında bulunmakta olan Pamuk Başlı Tamarın sayısı olduka fazladır. Eğer doğada pamuk başlı tamarı görmek istiyor iseniz Tayronga Milli Parkında oldukça fazla görebilirsiniz.

Pamuk Başlı Tamarin Davranış ve Konuşma Dili

İnsanlara karşı tehdit savurmadıkları sürece meraklı tavırları ve barışçıl davranışları vardır. Konuşma dilleri tam olarak çözülen ilk primattır.

Pamuk Başlı Tamarin Üremesi

Üreme birçok primatta görüldüğü gibi yılın herhangi bir dönemlerinde gerçekleşmektedir fakat genelde doğumlarını yağışlı döneme getirmeye çalışırlar hamilelik süreçleri sonrası 2 yavru dünyaya getirirler ve 1 yıla aşkın zamanda annelerinin yanında ayrılmak istemeyen yavrular hayatlarının ilk üç aylarını annelerinin sırtlarında geçirirler.
]]>
Sarı Babun https://www.maymun.gen.tr/sari-babun.html Thu, 22 Nov 2018 09:18:04 +0000 Sarı Babun, bu maymun türünün uzun burnu, iri ve sivri dişleri vardır. Uzun kuyruklu bu maymun Afrika'da yaşayan bir tür maymundur. Kayalık alanlarda yaşarlar. Bu maymunlar da en büyük özellik köpeğe benzeyen yüz kısı Sarı Babun, bu maymun türünün uzun burnu, iri ve sivri dişleri vardır. Uzun kuyruklu bu maymun Afrika'da yaşayan bir tür maymundur. Kayalık alanlarda yaşarlar. Bu maymunlar da en büyük özellik köpeğe benzeyen yüz kısımlarıdır. Ön ayakları ve arka ayakları aynı boydadır. Bu özelliğinden dolayı hareket etmeleri kolay sağlanır. Toplu halde yaşarlar ve sürekli çoğalırlar. Sarı babun Afrika'nın doğusundaki dağlarda ve Arabistan'ın kızıl deniz kıyılarında yaşarlar. Bu maymunların yüz kısımları tüysüz ve kaba etleri kırmızıdır. Erkek maymunun gri, kalın ve beline kadar inen gösterişli yelesi vardır. Dişleri gri kahverengi arası renk tonlarına sahiptir. Dış özellikleri farklı oldukları için dikkat çeken maymun türüdür. Eski mısır'da bu maymunlar kutsal sayılırlardı. Bu maymunlar böcek, yaprak, meyve, kurtçuklarla beslenirler. Sürüler halinde gezdikleri zaman tehlikeli vahşi olabilirler. Koyun, antilop, ceylan gibi hayvanlara saldırabilirler. Tarım alanlarına zarar verdikleri için çiftçiler tarafından avlanırlar.

Sarı babunu diğer maymunlardan ayıran özellikleri

Bu maymun türleri diğer maymunlara göre daha saldırgandır. Kendilerinden büyük hayvanlara saldırabilirler. İki sarı erkek babun kavga ettikleri zaman ölümcül olabilirler. Dişleri çok sert ve sivri olduğu için birbirlerini yaralamak ölümcül olabilirler. Otla ve böceklerle beslendikleri için açlığa dayanamazlar normal hayvanlara bile saldırabilirler. Bu maymunlar kızgın oldukları zaman acayip sesler çıkartırlar ve ani saldırılar gerçekleştirirler. Başka tür maymunlardan korkmazlar hemen saldırıya geçebilirler. Çiftleşme anlarında çok kızgın olurlar. Yanlarına yaklaşan başka erkek babuna vahşi olarak saldırıya geçebilirler. Dikkat çeken maymun türü olduğundan insanlar tarafından ürkütücü olurlar ve sürekli avlandıkları için türleri azalmaktadır.
]]>
Altın Maymun https://www.maymun.gen.tr/altin-maymun.html Fri, 23 Nov 2018 05:05:29 +0000 Altın maymun, Uzun yıllardan beri var olan kuyruksuz maymunların akrabası olarak da geçen  altın maymunların diğer bir adı Cercopithecus kandti'dir. Köpeksi maymunlar ailesine üyedir. Yaşadıkları yerler Çin Halk Cumhuri Altın maymun, Uzun yıllardan beri var olan kuyruksuz maymunların akrabası olarak da geçen  altın maymunların diğer bir adı Cercopithecus kandti'dir. Köpeksi maymunlar ailesine üyedir. Yaşadıkları yerler Çin Halk Cumhuriyeti'nin dağlık olan ormanların sarp kayalıklarıdır. Bu alanlarda besin bollaştığı zaman altın maymun sürüsünün sayısı neredeyse 300 bulmaktadır. Bu maymunlar özgürlüklerine oldukça düşkün oldukları için hayvanat bahçelerinde uzun süre yaşayamamışlardır. Ülkede neredeyse 1000 yıldır bu maymunlar uzun tüyleri için avlanmıştır. Avlanan maymunların tüylerini kürklü giysi yapımında kullanmışlardır. Dünya'da bu maymun türünden yaklaşık olarak 3000-4000 arasındadır. Günümüzde nesli tehlike altın olan bu tür için Çin Halk Cumhuriyeti Gansu, Hubei yime kinling, Sichuan, Shaanxi dağlarını korumaya alınmıştır.

Altın maymun şekil özellikleri

Boylarının uzunlukları 55-58 santimetre olan ama kuyrukları da eklendiğinde 60 santimetreye yakın olmaktadır. Burun yapısı, delikleri ile kalkıktır. Dudak yapıları kalındır. Uzun saçlı, parlaktır. Renkleri mavi, boyun, baş, omuz, sırt, üst kol ve kuyruğu siyah ve gridir. Boyun, bacak, kol ve göbeğindeki saçları kahverengi ve oldukça yumuşaktır. Altın maymun dişileri erkeklere göre daha küçük yapıdadır. Kış mevsiminde 60- 80 bireylik olarak sürü ile ormanlarda yaşamaktadırlar. Beslenmelerini genellikle bambularla sağlamaktadırlar. Hepçil türüne girmektedir. Bambu dışında avladıkları omurgasız hayvanlarını, bitki gövdeleriyle ve yaprakları da tüketmektedirler.

Altın maymun üreme ve büyüme

Dişi altın maymunlar sonbahar mevsiminde çiftleşme zamanına denk gelmektedir. Erkek maymunların olgunluğu genellikle 4-5 yaş arasındadır. Çiftleşme sonrasında dişilerin gebelik süreleri 6, 8 ve 10 ay olarak değişiklik göstermektedir. Gebeliklerinin bitiş zamanı çoğunlukla şubat veya mayıs aylarına denk gelmektedir. Dünya'ya gelen yavruların renkleri koyu mavi ve kahverengidir. 

Altın maymun çevre

Ormanlarda yaşamış oldukları yükseklik 1500-3300 metre arasındadır. Çoğalma bölgelerinde yaşamları oluşturdukları büyük ailesel kümelenmenin temellerini faaliyet birimindeki ufak küme ailelere dayanmaktadır. Neredeyse altın maymunlar 600 yakın büyük primatlar şeklinde gruplar halinde yaşarlar.
]]>
İpek Maymun https://www.maymun.gen.tr/ipek-maymun.html Sat, 24 Nov 2018 01:00:24 +0000 İpek maymunu, maymunlar takımının ipek tüylü ailesinden olup 22 cm kadar uzunlukta, kulakları püsküllü, Brezilya'da yaşayan bir memeli maymun türüdür. Yani ipek maymunu kısaca maymun ailesinin en şirin, İpek maymunu, maymunlar takımının ipek tüylü ailesinden olup 22 cm kadar uzunlukta, kulakları püsküllü, Brezilya'da yaşayan bir memeli maymun türüdür. Yani ipek maymunu kısaca maymun ailesinin en şirin, en küçük ve en tatlı türüdür. İpek maymununun bir diğer söyleyişi ise cüce ipek maymunudur. Bu maymunlar doğduklarında yalnızca 15 gram olurlar. Kuyruk haricinde ortalama 136 mm boyunda olan bu hayvanların kuyrukları vücutlarından daha büyük olur. Küçücük boylarına rağmen 5 metre kadar sıçrayabilirler. İpek maymunları Güney Amerika'da ve Brezilya'da yaşarlar.

İpek Maymunu Beslenmesi ve Çiftleşmesi

Bu tür maymunların beslenmesinin temelini ağaç reçineleri oluşturur. Bunun dışında ağaçta ki böcekler ve meyvelerde ilgilerini çeker. İpek maymunları damak tatlarına çok düşkündürler. İpek maymunları muzları çok severler. Bu maymunların bir çiftleşme zamanları yoktur. Yıl içerisinde ikiz veya iki farklı doğum gerçekleştirebilirler. Yaşamlarını tek eşli olarak devam ettirirler. İpek maymunu türleri günümüz insanlarının çoğunun dikkatini çekmiştir. Küçük oldukları için bakımları da kolaydır.  

İpek Maymunu Bakımı

Bu maymun türlerine tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur. Bazı yerlerde bulabileceğiniz maymun için satılan bezlerden alıp maymununuzun altını bağlayabilirsiniz. Evin herhangi bir köşesinde hem enerjisini atması için hem de üzerine çıkıp dinlenmesi için ona dallardan oluşmuş bir köşe yapmanız gerekebilir. Bu hayvanlar zamanla oluşturduğunuz köşeyi benimseyecek ve orayı kendi yaşam alanı olarak belirleyecektir. İpek maymununuzu dışarıya çıkarırken tasmasını takmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
]]>
Vervet Maymunu https://www.maymun.gen.tr/vervet-maymunu.html Sat, 24 Nov 2018 07:42:39 +0000 Vervet Maymunu, Vervet maymunu memeliler grubundan, cinsi chrysolophus’ tur. Türkçe adı yeşil maymundur. Vervet maymunu  chlorocebus aethiops türündendir. Vervet maymunu genellikle Batı Hint adalarında ve Afrika’ nın güney Vervet Maymunu, Vervet maymunu memeliler grubundan, cinsi chrysolophus’ tur. Türkçe adı yeşil maymundur. Vervet maymunu  chlorocebus aethiops türündendir. Vervet maymunu genellikle Batı Hint adalarında ve Afrika’ nın güney tarafında yaşamaktadırlar. Vervet maymunu yaşamak için daha çok orman alanlarını tercih eder. Vervet maymunu yüksekliği 4500 metrenin altındaki ortamlar uyum sağlama yetenekleri vardır. Buraları yarı çöl iklimi, bataklıklar, savanlar ve yağmur ormanlarıdır. Yaşadıkları yerlerde yıllık ortalama sıcaklık 20 – 40 derece arasında olur. Vervet maymunlarının hepsinin yüzlerinde yanakları ile kaşlarının etrafında beyaz bir alan bulunur. Vervet maymunun sırtında başlayıp karnına ve kuyruğuna doğru uzanan cekete benzeyen yeşile benzer kahverengi bir alanı vardır. Vervt maymunun erkek ve dişileri de vardır. Vervet maymunu erkekse testis torbası mavi renk penisi ise kırmızı renktedir. Vervet maymunu kilosu dört kilodan başlayıp sekiz kiloya kadar çıkabilir. Vervet maymunu erkek ise boy uzunluğu kırk santim ve altmış santim arasıda değişmektedir. Dişi vervet maymunu ise otuz ve elli santim ortalama dört kilodadır. Vervet maymunu ağaç üzerinde ve karada zorlanmadan rahatça hareket eder. Vervet maymunu sürü halinde yaşamaktadır. Vervet maymunu bilimsel çalışmalarda kullanılır. Aids hastalığı deneylerinde vervet maymunu kullanılmaktadır.

Vervet Maymunu Özellikleri: Vervet maymunu ağaçların üzerinde uyur. Vervet maymunu yanaklarındaki keselerde yemek saklayabilirler. Vervet maymunu dişi ise kızgınlık zamanında koku ve terleyerek erkek vervet maymununu uyarır. Vervet maymunun dişileri yavrularına oldukça düşkündürler. Vervet maymunu yiyecek olarak tohum, tomurcuk, mantar, çiçek ve kuru yemiş tüketir. Vervet maymunu kurak zamanlar da sürüngen ve omurgasız hayvanları avlayarak yerler. Vervet maymunu iklim çeşidine göre beslenir. Vervet maymunu kendi aralarında ses frekansları ile haberleşirler. Vervet maymunu insana çok benzer.

]]>
Lesula https://www.maymun.gen.tr/lesula.html Sat, 24 Nov 2018 14:02:31 +0000 Lesula, Bilim insanları demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni bir maymun türü keşfettiler. Lesula maymununun diğer bir adı Cercopithecus lomamiensis'tir. Demoktatik Kongo Cumhuriyeti'nin (DKC) başkenti Kinşasa'da bulunan Lukuru Va Lesula, Bilim insanları demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni bir maymun türü keşfettiler. Lesula maymununun diğer bir adı Cercopithecus lomamiensis'tir. Demoktatik Kongo Cumhuriyeti'nin (DKC) başkenti Kinşasa'da bulunan Lukuru Vahşi Yaşam Araştırma  Derneği'nin direktörü ve araştırmacı John Hart, lesula'yı ilk gördüğünde değişik bir maymun olduğunu farketmiştir. Ancak ne kadar önemli ve değerli olduğunu ileriki zamanlarda anlamıştır. Lesula 2007 yılında DKC'nin orta bölgelerinde olan yerleşim birimlerinden uzak bir köy gezintisinde bu utangaç maymunu keşfetti. Ve o güne kadar böyle bir tür maymun görmemişti. Fotoğrafta, 13 yaşında ki bir kız çocuğu bir maymunla oynuyordu.

Lesula özellikleri:

Oldukça utangaç ve parlak tüylü bir maymun türüdür. Lesula maymunun göğsündeki tüyler sarı renkli, arkasında ise yamaya benzer kırmızılıklar vardır. Diğer maymun türlerine göre farklı anatomik özellikleri bulunmaktadır. Kalçaları mavi, erkek Lesula maymunlarının yumurtalıklarıda mavidir. Türün erkeklerinin kiloları yedi kiloya kadar ulaşırlar. Ancak Lesula dişilerinin erkeklere oranla neredeyse iki katı ağırlıktadır. Parlak maymunun önceden tespit edilmemiş bir tür olduğu kararına varıldı. Lesula maymunları köpeklerle anlaşabiliyor ve köyün etrafında gezinerek kendisine yemek buluyordu. Araştırmalar sonucunda C. Lomamiensis'in 17 bin metrekarelik ormanlık bölgede kendisine yaşam alanı kurmuştur. Gruplar halinde yaşarlar. Lesula'lar ağırlıklı olarak meyve ve yaprakları olan bitkilerle besleniyor. Lesula maymunlarının cinsel bölgelerinin mavi olması neticesinde, erkek Lesula'lar dişiler tarafından kolayca fark edilir. Bu Lesula maymunu bir çok hayvan türü olduğu gibi avcılık nedeniyle tehlike altındadır.
]]>
Beyaz Başlı Kapuçin https://www.maymun.gen.tr/beyaz-basli-kapucin.html Sun, 25 Nov 2018 05:35:23 +0000 Beyaz Başlı Kapuçin, kapuçin maymunu Amerikanın tropik bölgelerinde yaşayan ve cebidai ailesine bağlı olan cebus cinsini meydana getiren bütün maymunların ortak adıdır. Paaguaydan Nikaraguaya kadar uzayan bölgelerde yaşayan kap Beyaz Başlı Kapuçin, kapuçin maymunu Amerikanın tropik bölgelerinde yaşayan ve cebidai ailesine bağlı olan cebus cinsini meydana getiren bütün maymunların ortak adıdır. Paaguaydan Nikaraguaya kadar uzayan bölgelerde yaşayan kapuçin maymunları Yeni dünyanın en zeki olan maymunlarının arasında yer almaktadır. Bu maymun türü kapuçin ismini tepelerinde bulunan tüylerinin aynı bir başlığa benzemesinden dolayı almıştır. Başlarında bulunan tüyler beyaz renge benzediği için ak koyunlu kapuçin maymun denilmektedir. Beyaz başlı kapuçin maymunları genellikle yuvarlak kafalı ve ufak yapılı olan maymun türüdür. Ayrıca beyaz başlı kapuçin maymunlarının tüyleri oldukça sıktır ve kuyrukları sarıcılıdır. Beyaz başlı kapuçin maymunun boyutu kuyruğundan başlayıp bütün vücudunun orantısı yaklaşık olarak 30 ile 55 cm kadardır. Beyaz başlı kapuçin maymunlarının renkleri bazı maymunlara göre daha soluk veya koyu kahverengi ya da siyahtır. Beyaz başlı kapuçinin bu dört türünde beyaz lekeler bulunmaktadır. 

Beyaz Başlı Kapuçin Maymunları Nerelerde Yaşar Kapuçin maymunları çoğunlukla sık olan ormanların ve yüksek ağaçların tepelerinde tek başlarına değil grup halinde iken dolaşmaktadır. Özellikle beyaz başlı kapuçini maymunları gündüzleri çok hareketlidir. Beslenme şekilleri küçük hayvanlar ya da ağaçlardaki meyveler ile beslenirler. Bazen de beyaz başlı kapuçini maymunları portakal bahçeleri ve diğer meyvelerin olduğu tarım alanlarını yağma ederler. Beyaz başlı kapuçni maymunları bulundukları doğal ortamlarında yaptıkları davranış bilgileri genellikle sınırlıdır. Beyaz başlı kapuçin maymunlarının belli üreme mevsimleri yoktur, çoğunlukla dişi kapuçin maymunları erkek kapuçinlere yaklaştıktan sonra geçirdikleri 6 aylık bir süreden sonra tek bir yavru dünyaya getirirler. Ayrıca beyaz başlı kapuçin maymunları gözetim altında iken kolaylıkla eğitilebilirler, hatta gösteri ya da süs hayvanı olarak kullanılabilirler. 
]]>
Altın Kafalı Arslan Maymuncuğu https://www.maymun.gen.tr/altin-kafali-arslan-maymuncugu.html Sun, 25 Nov 2018 20:32:04 +0000 Altın Kafalı Arslan Maymuncuğu, genellikle görüntü olarak oldukça dikkat çeken sarı renkli maymunlar olarak bilinirler. Gün içerisinde oldukça aktif yapıya sahiptirler ve günün oldukça büyük bir bölümünü çok sık ormanl Altın Kafalı Arslan Maymuncuğu, genellikle görüntü olarak oldukça dikkat çeken sarı renkli maymunlar olarak bilinirler. Gün içerisinde oldukça aktif yapıya sahiptirler ve günün oldukça büyük bir bölümünü çok sık ormanlık alanlarda gezerek dolaşırlar ve geceleri uyku zamanlarını ağaç kovuklarında yatarak geçirirler. Ayrıca uyku halinde ile birbirlerine yaslanarak uyumayı tercih ederler. Aralarında yüz ifadeleri ve farklı ses yolları ile anlaşırlar. Oldukça güçlü pençeleri sayesinde yüksek dik ağaçların gövdesine kolaylıkla tırmanır ve çok rahatlıkla kafa üstü durabilirler. Altın kafalı arslan maymuncukları Orta ve Güney Amerika'nın tropik orman bölgelerinde yaşamlarını sürdürürler. Yaşam  alanları ormanlık bölge olmasına rağmen, bazı türleri plantajlarda ve bahçelerde de yaşam sürdürebilir. Oldukça güzel görüntüye sahip oldukları için hayvan eğiticileri tarafından ve hayvanat bahçelerinin en çok aradıkları üyeler arasında yer alırlar. Daha önceleri altın kafalı arslan maymuncuklarının tüyleri uzun ve güzel renge sahip olması sebebiyle kürklü giysilerin yapımında kullanılmaktaydı fakat günümüzde ise vahşi doğal ortamlarından alınmaları kesinlikle yasaktır ve tür ciddi olarak nesli tükenmekte olan hayvanlar sınıfı içerisinde tehlike altındadır. 

Altın Kafalı Arslan Maymuncuğu Özellikleri

Boy uzunlukları 25 ila 32 cm aralığında değişkenlik gösterirken, kuyruk uzunlukları 32-42 cm arasındadır. Genel olarak 600-850 gr ağırlığında olan bu maymuncuklar, gurup halinde yaşamayı oldukça seven sosyal canlılar arasında yer alırlar. Altın kafalı arslan maymuncukları çiftleşme dönemlerinden sonra yaklaşık 130 günlük bir gebelik dönemi sürer ve bu dönemin sonunda çoğunlukla ikiz altın kafalı arslan maymuncuk dünyaya getirirler. Anne sütü ile beslenme dönemleri sadece 3 ay kadar sürer. Yeni doğan küçük maymuncukların bakımıyla sadece dişi ilgilenmez. Erkek bişeylerde yardımcı olurlar ve sadece emzirmesi için anne maymuna yavrusunu verirler. Bu maymuncuklar genellikle ortalama üç yaşlarındaki geldiklerinde cinsel erişkinliğe ulaşmış sayılırlar. Hayvan koruma barınaklarında ortalama 30 yıl yaşarken, doğal vahşi ortamda çok daha kısa süre yaşarlar. Oldukça hızlı ve çevik yapıya sahip hayvanlardır. Altın kafalı arslan maymuncuğu oldukça farklı sesler çıkarma yeteneğine sahiptir. Özellikle çığlık atma gibi çok yüksek ses çıkarabilir. Doğal ortamda genellikle meyve, böcek, kurbağa ve kertenkele gibi oldukça küçük hayvanlarla beslenirler ayrıca kuş yumurtaları bu maymuncuk için oldukça en iyi besin kaynağıdır. Muhteşem sarı tüyleri sayesinde oldukça dikkat çeken hayvan türüdür.
]]>
Mantolu Uluyan Maymun https://www.maymun.gen.tr/mantolu-uluyan-maymun.html Mon, 26 Nov 2018 03:41:25 +0000 Mantolu uluyan maymun; Uluyan maymun yeni dünya olarak adlandırılan dünyada en büyük maymun olarak bilinmektedir. Ağır yapısı ile bir metreyi bulan boyu ile etrafındaki nesne ve cisimleri kavrama yeteneği birleştiğinde çok kuvve Mantolu uluyan maymun; Uluyan maymun yeni dünya olarak adlandırılan dünyada en büyük maymun olarak bilinmektedir. Ağır yapısı ile bir metreyi bulan boyu ile etrafındaki nesne ve cisimleri kavrama yeteneği birleştiğinde çok kuvvetli bir görünüm elde eder. Ayrıca vücudunun büyüklüğüne özgü yüne büyük bir kuyruğu vardır. Uluyan maymunun bir diğer özelliği de başının yusyuvarlak bir görünüme sahip olmasıdır. Diğer maymunlara benzerliklerinin yanında yüzü tüysüz bir görünüme sahip olsa da çene kısmının alt tarafında sakalları vardır. 

Mantolu uluyan maymun ismini almasına neden olan uluması;

Öncellikle evcilleştirilmesi neredeyse imkansız olan mantolu uluyan maymun aksi bir yapıya sahip olup, zeka bakımından görüntüsünün aksine çok geri bir yapıya sahiptir. Bu mantolu uluyan maymunun tek kayda değer özelliği ise yaşadığı ormanlık alan içerisinde etrafındaki beş kilometrelik alan içerisinde uluması durumunda kükremesinin net olarak duyulabilmesidir. Bu maymunun bu şekilde yüksek ve dikkat çeken bir ses çıkarabilmesinin nedeni bir veya iki gırtlak kemiğinin değişime uğramasıdır. Yani ses kutusu içerisinde bulunan kemikler değişikliğe uğraması, bu mantolu uluyan maymunun sesinin geniş bir alana yapılmasına neden olur. Uluyan maymunlar genellikle seslerini güneşin batma saatine yakın zamanlarda gerçekleştirir. Ayrıca aralıklı olarak akşam geç vakitlerde, yağmur yağarken veya günün daha değişik zamanlarında da kükremesini duyabilmek mümkündür. Çıkardığı bu uluma sesi başlarken derin bir horultu şeklinde başlar ve diğer mantolu uluyan maymunların katılımları ile uzayarak bir kükreme haline gelir. Bu maymunlar bazende kendi aralarında bir uluma yarışına girerek sesçe üstün olanı belirleme çabası içerisine girerler. Ayrıca bu yüksek seste ulumalar dişilerin etkilenmesine de neden olmaktadır. Mantolu uluyan maymunlarda genellikle en yüksek gür ses ile uluyan maymun artık ihtiyar bir maymun olmuş ve hislerini en doğru şekilde ifade edebilen maymundur. Kükremeye başlar ve istediğinde bir anda keser. Buda ilerlemiş bir yaştaki mantolu uluyan maymunun sesinin en yüksek seviyede kullanabilme yeteneğini elde etmesinden kaynaklanır. 

Mantolu uluyan maymunların aile yaşamı;

Bu maymunların en az aile sayısı beş, en fazla ise yirmi kişilik gruplar halinde olmaktadır. Uluyan maymunların en hareketli saatleri akşam ve sabah saatleridir. günlük yaşamları içerisinde en yüksek ağaçları tercih ederek yavaş yavaş dolaşım gerçekleştirirler. bununda nedeni dalların en körpe çıkan uçlarını beslenme olarak seçmelerindendir. Belli ve sınırlı alanlar içerisinde yaşayan bu mantolu uluyan maymunlar, kendi klanları dışındaki başka aile klanları ile karşılaşmamaya özen gösterirler. Bu aile klanları günlük seyahat ve beslenme olarak günde en fazla 800 metre yol alabilmektedir. Klanların başında genellikle en ihtiyar mantolu uluyan maymun vardır. Devamındaki sıralama ise anneler ve yavrular şeklinde bir sıra izlemektedir. Beslenme saatleri aralığında birde dinlenme yani mola saatleri vardır ki genellikle 11-12 arasında öğle saatlerinde gerçekleşir.
]]>
Bayağı Sincap Maymunu https://www.maymun.gen.tr/bayagi-sincap-maymunu.html Mon, 26 Nov 2018 14:56:21 +0000 Bayağı sincap maymunu, bayağı sincap maymunları Orta ve Güney Amerika'nın tropik ormanlarında yaşarlar. Dış görünüş olarak kürkleri kısa ve sıktır, omuzları zeytin rengi, el, ayak ve sırtı turuncu renktedir. Bayağı sin Bayağı sincap maymunu, bayağı sincap maymunları Orta ve Güney Amerika'nın tropik ormanlarında yaşarlar. Dış görünüş olarak kürkleri kısa ve sıktır, omuzları zeytin rengi, el, ayak ve sırtı turuncu renktedir. Bayağı sincap maymunlarının boğaz ve kulakları siyah, ağzı beyaz renktedir. Kafalarının üst kısımları uzun saçlar barındırır. Bayağı sincap maymunlarının boyları 35-45 santim aralığındadır. Kuyrukları ile birlikte ortalama boyları 37 ile 48 arasında değişmektedir. Ağırlıkları en fazla 1 kilogram olmaktadır. Bayağı sincap maymunu maymunlar arasında en büyük beyine sahip olanıdır. Bayağı maymunlar arasında lider olan her zaman erkek maymundur. Bu yüzden dişi maymunlar kendinden küçük maymunları korkutabilmek için yalancı bir penise sahiptirler. Bu onlar için egemenlik göstergesidir. Yeni dünya maymunları olarak da bilinmektedir. Bayağı maymunları kendinden küçük maymunlara güç gösterisi yapmayı seven maymunlardır. Herhangi bir tehlike anı dışında yerde olurlar. Tehlikeyi önceden fark ederek kendi aralarında tehlike olduğunu ifade eden sesler çıkararak bunu bildirirler. Tehlike anlarında sesleriyle gelen avcıyı korkutmaya çalışırlar. 

Bayağı sincap maymunu çeşitleri;
 • Kara kepli bayağı sincap maymunu 
 • Kızıl sırtlı bayağı sincap maymunu 
 • Çıplak kulaklı bayağı sincap maymunu 
 • Kara bayağı sincap maymunu 
]]>
Gine Babunu https://www.maymun.gen.tr/gine-babunu.html Tue, 27 Nov 2018 05:09:29 +0000 Gine babunu; gine babunu Afrika'da yaşayan bir maymun çeşididir. Yüz olarak köpeği andırır. Köpek gibi iri, sivri ve keskin  dişleri vardır. Ayrıca gine babununun uzun bir burnu ve kuyruğu bulunur. Sürüler halinde yaşamayı ve Gine babunu; gine babunu Afrika'da yaşayan bir maymun çeşididir. Yüz olarak köpeği andırır. Köpek gibi iri, sivri ve keskin  dişleri vardır. Ayrıca gine babununun uzun bir burnu ve kuyruğu bulunur. Sürüler halinde yaşamayı ve dolaşmayı severler. Ayrıca gine babunu maymunlarının ön ve arka ayakları birbirine eşit uzunluktadır. Bu nedenle de rahat hareket edebilirler. Gine babunu maymununun erkek olanları gri kalın ve beline kadar inen yelesi vardır. Dişi gine babunu ise grimsi ve kahverengi renge sahiptir.

Gine babunu ne ile beslenir; gine babunu maymunları böcek, kurtçuk, sürüngen hayvanlar, koyun, antilop, yaprak, meyve hatta aç kaldıklarında buldukları her canlıyı şeyi yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Gine babunu özellikleri; gine babunları topluluk halinde yaşarlar ve bu düzenlerini bozmazlar. Erkekler 7-10 yıl arasında olgunlaşırlar. Dişi babunlar ise 4-5 yıl arasında olgunlaşırlar. Erkek babunlar dişi babunları koruyup kollarlar. Örneğin yavrusu olan dişi babunları her zaman sürünün ortasında alırlar. Önden ve arkadan da erkek gine babunu onları korur ve kollarlar. Çünkü erkek gine babunları tehlikeyi daha çabuk fark ederler. 
]]>
Kahverengi Örümcek Maymunu https://www.maymun.gen.tr/kahverengi-orumcek-maymunu.html Tue, 27 Nov 2018 06:26:32 +0000 Kahverengi örümcek maymunu, yeni dünya maymunlarının bir ailesindendir. Orta ve Güney Amerika'da yaşarlar. Renkleri kahverengi rengindedir. Bu yüzden adına kahverengi örümcek maymunu diyoruz. Bu maymunlar değişik yaşam alanların Kahverengi örümcek maymunu, yeni dünya maymunlarının bir ailesindendir. Orta ve Güney Amerika'da yaşarlar. Renkleri kahverengi rengindedir. Bu yüzden adına kahverengi örümcek maymunu diyoruz. Bu maymunlar değişik yaşam alanlarına sahiplerdir. İlk bakışta bize çok tatlı sevimli gelseler de yine de o kadar sevimli olmayabiliyorlar. Kahverengi örümcek maymununun özellikleri diğer maymunlardan farklı olabilir.

Kahverengi Örümcek Maymunu Özellikleri
Bu maymun türünün özelliklerini saymaya başlarsak öncelikle, boylarının 30-80 cm olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlıkları 5-15 kilo civarındadır. En büyük örümcek maymun cinsine aitlerdir. Aynı zamanda Amerika kıtasının da en büyük maymunlarından biridir. Erkek kahverengi örümcek maymunları, dişilerden daha büyük ve ağırlardır. Kolları ve bacakları gayet uzun, eller ise kanca şeklinde başparmak geriye doğru kasılmıştır. Kuyrukları vücutları ile aynı uzunluktadır. Ağızlarında 36 tane dişleri bulunur. 

Yaşam Şekilleri Ve Beslenme
Örümcek maymungiller, ağaçlarda yaşarlar ve nadir yere inerler. Dalların arasında dört ayak üzerinde yürüyebilirler. Daldan dala kollarıyla tutunup, sallanıp ve atlamayla ilerlerler. Sayıları 100 bireye kadar varabilen bu maymunlar gruplar halinde yaşarlar. Yem arayışına geçtiklerinde bu gruplar küçük gruplar haline dönüşür. İletişimleri sesli bağırmalar halinde gerçekleşir. Böylece diğer grupların yaklaşmamalarını sağlarlar. Kahverengi örümcek maymunlarının beslenmesi mevsim şartlarına göre değişir. Bu maymunlar yaprak ile beslenir. Ayrıca çiçek, çekirdek ve başka bitkiler ile de beslenebilir. Az ölçülerde böcek ve diğer küçük hayvanları da yiyebilirler.

Kahverengi Örümcek Maymunu Üreme 
Örümcek maymungiller çok seyrek üremektedirler. Sadece her iki yılda bir yalnızca 6-8 ay süren gebelikten sonra tek bir yavru halinde doğarlar. Yavruların bakımı sadece dişi maymunun görevidir. 1-2 içerisinde sütü tamamen bırakırlar. 4-7 yıl içerisinde de ergenleşirler. İnsan himayesinde olan maymunlar 20-30 yıla kadar yaşayabilirler.
Kahverengi örümcek maymunu yeni dünya maymunları takımına aittir. Bu maymun türlerinin en yakın akrabaları sakigillerdir. Ailenin 25 türü 5 cinse ayrılmaktadır.
 • Yünlü örümcek maymunu
 • Örümcek maymunu
 • Yünlü maymun
 • Sarı kuyruklu yünlü maymun
 • Uluyan maymun
Uluyan maymunlar Alouattinae adında ayrı bir aileye aittir. Diğerleri ise Ateliane alt ailesinde yer alır.
]]>
Altın Aslan Maymuncuğu https://www.maymun.gen.tr/altin-aslan-maymuncugu.html Wed, 28 Nov 2018 00:51:11 +0000 Altın aslan maymuncuğu, Altın aslan maymuncukları harika tüyleri sayesinde, hayvan besleyicileri ve hayvanat bahçelerinin aranan üyeleri arasından biri olmuştur. Şu an günümüzde vahşi ortamlarından alınmaları yasa Altın aslan maymuncuğu, Altın aslan maymuncukları harika tüyleri sayesinde, hayvan besleyicileri ve hayvanat bahçelerinin aranan üyeleri arasından biri olmuştur. Şu an günümüzde vahşi ortamlarından alınmaları yasaklanmıştır. Altın aslan maymuncuğu ciddi tehlike altında olsa da yok olmaktan kurtulmuştur.

Altın aslan maymuncuğu özellikleri:

Altın aslan maymuncuğunun uzunluğu 20-31 cm arasında olmaktadır. Kuyruk uzunluğu ise 32-40 cm'dir. Maymuncukların ağırlıkları 600-800 gr'dır. Minyatür maymun cinsindendir. Kafasındaki tüyler, yeleye benzediği için adını aslandan almıştır. Sarı-kızıl tüyleri vardır. Grupları 3-7 arası üyeden oluşur. Bu hayvanlar oldukça sosyal bir canlıdır. Altın aslan maymuncuğu gün içerisinde oldukça aktiftirler ve günün büyük bir bölümünü sık ormanlık alanın ortalarında geçirirler ve geceleri de ağaç kovuklarında uyurlar. Dişi Altın aslan maymuncuğu 128 günlük gebelik süresi sonunda eylül-mart ayları arasında tek yavru (çoğu zaman da ikiz) dünyaya getirirler. Yavru altın aslan maymuncuğu 12 hafta sonra sütten kesilir. 2-3 yaşında cinsel erişkinliğe ulaşırlar. Koruma altında iken Altın aslan maymuncuğu 28 yıl vahşi ortamlarda ise çok daha az yaşarlar. Altın aslan maymuncuğunun sesi şakımak gibi, gıdıklama ve çığlık atmak gibi birçok farklı ses çıkarabilir. Genelde beslenme tarzı meyve ve böcek, kuş yumurtaları, kertenkele, kurbağa gibi küçük hayvanları yerler.
]]>
Kel Uakari https://www.maymun.gen.tr/kel-uakari.html Wed, 28 Nov 2018 13:26:59 +0000 Kel Uakari; Dünyadaki kuyruğu kısa olan tek maymun çeşididir. Genel olarak dış görüntüsü orangutana benzeyen ve aşırı derecede dışarıdan görüntüsünden ötürü orangutanla karıştırılmaktadır. Başının ön yüzü, k Kel Uakari; Dünyadaki kuyruğu kısa olan tek maymun çeşididir. Genel olarak dış görüntüsü orangutana benzeyen ve aşırı derecede dışarıdan görüntüsünden ötürü orangutanla karıştırılmaktadır. Başının ön yüzü, kısa yüzü ve kulakları tüysüz çıplak bir görünüme sahiptir. Kel Uakari yüzündeki ifadesinden ötürü insana benzetilen bir maymundur. Bu maymun diğer maymunlara göre gelişmiş bir beyni olan ve zeki bir yapısı olan bir hayvandır. Kel Uakari amazon bölgesinde bulunan ormanlarda yaşayan bir maymundur. Dış görüntüsünde büyüklük olarak bir ev kedisi boyutlarına sahiptir. Vücudunda bulunan uzun tüyleri kolları ve omuzları üzerinde tıpkı bir pelerin gibidir. Kısa olan kuyruğu yüzünden daha çok yerde yürüyen maymun tesiri uyandırsa da ağaçların üzerinde kalarak koşar bir şekilde ağaçlar üzerinde hareket eder. Kel Uakariler ağaçların en yüksek yerlerinde bazen az kalabalık sürüler halinde dolaşır ve ağaçların meyveleri ile beslenir. Kel Uakarilerde anneler yavrularını büyümesi için sırtlarında taşıyarak hareket ederler. Bu maymunların bilinen düşmanları arasında yılanlar ve akbabalar vardır.

Amazon ormanlarında yaşayan Kel Uakarilerin insanlar tarafından yakalanma şekilleri;

Kel Uakariler yetiştiği bölge ülkesinde genelikle hediye olarak verilen bir hayvandır. O yüzdende piyasadaki satış tutarları yüksek miktarlardadır. Birçok amerikan kabileleri bu maymunları yakalayabilmek için farklı avlanma teknikleri geliştirmiştir. Kel Uakari' leri yakalamak için geliştirdikleri yöntemlerin en yaygın olanı zehirli bir ok ile vurmak suretiyle onların ağaçlardan düşmelerini sağlatarak yapılmaktadır. Bu sayede Kel Uakari' ler kolaylıkla yakalanmaktadır. Daha sonrasında ise maymunun yaşaması için zehrin panzehiri ağız yolu ile Kel Uakarilere verilerek tekrardan yaşaması sağlanır. Bu sayede de birçok Kel Uakari brezilyada hediye olarak kişiler arasında verilebilmektedir. Yalnız panzehir verilirken yerlilerin içerisine koyduğu bir tutam tuz maymunun çok çabuk bir şekilde iyileşmesini sağlamasından ötürü önemli bir ayrıntıdır. 

Kel Uakarilerin genç yaşlarda yakalanmaları veya kendi iklim koşullarında yaşatılmadıkları için yaşam ömürleri çok kısa sürmektedir. Ayrıca Uakariler esaret altında çok uzun süre yaşayamayan hayvanlardır. Gerek evcil hayvan gerekse de orman alanlarında oldukça sessiz yapıda olan hayvanlardır. Kel Uakari' lerin yüzünde olan renkten ötürü oldukça dikkat çeken bir maymun çeşididir. Yüzündeki koyu kırmızı renk ve gri rengin yaygın olduğu bir vücut yapısı olmasından ötürü bazı türleri beyaz Uakari olarak isimlendirilir. Bir diğer çeşidi ise parlak kırmızı yüzü ve kestane rengindeki kızıl vücudu ile bilinen ise Kızıl Uakari olarak adlandırılır. Bu maymun heyecanlandığında veya kızdığında yüzünün rengi ateş rengi gibi parlak bir görünüm kazanmaya başlar. Bunların  dışında Kel Uakarilerin bir diğer çeşidi olan kara kafalı Uakariler ise, vücudu ve ayakları siyah olan ve sadece kuyruğu ile sırtı kestane renginde olan bir maymundur. 

Kel Uakari çeşitleri;
 • Kırmızı Uakari,
 • Beyaz Uakari,
 • Kara Kafalı Uakari,
 • Ucayali Kel Uakari
Kel Uakariler, dört farklı çeşit içerse de hepsi bir tek cins olarak adledilmektedir. Kel Uakariler günde ortalama olarak beş kilometre seyahat edebilecek bir potansiyele sahiptir. Kel Uakariler konumu nedeniyle sıtma hastalığı son derece yaygın bir boyuttadır. Maymunun bu hastalığa karşın bağışıklık sistemi olmadığından ötürü hastalık bu maymunlarda ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. 
]]>
Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun https://www.maymun.gen.tr/sari-kuyruklu-yunlu-maymun.html Wed, 28 Nov 2018 22:11:11 +0000 Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun, yeni dünya maymunları grubundan olan bir primat familyasından gelmektedir. Örümcek maymun gillerden olan sarı kuyruklu yünlü maymun familyanın kendi içinde ayrılan 5 cinsinden biridir. Diğer adı Ore Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun, yeni dünya maymunları grubundan olan bir primat familyasından gelmektedir. Örümcek maymun gillerden olan sarı kuyruklu yünlü maymun familyanın kendi içinde ayrılan 5 cinsinden biridir. Diğer adı Oreonax olarak bilinir. Sarı kuyruklu yünlü maymunlar genellikle Orta ve Güney Amerika'da yaşamlarını sürdürürler. Sarı kuyruklu yünlü maymun Oreonax cinsini tek başına temsil eden bir türdür.

Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun Özellikleri
sarı kuyruklu yünlü maymunların boyları ortalama olarak 30-80 santimetre aralığında değişmektedir. Ağırlıkları 5-20 kilogram ve kuruk uzunlukları ise 90 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Erkek bireyler kendisini ve ailesini dış tehlikelerden korumak için dişilere nazaran daha büyük ve ağırdır. Erkek maymunların rengi dişilere göre farklılık göstermektedir. Erkek maymunlar genellikle kahverengi, gri, kırmızı ve siyah tonlarındaki renklere sahiptir. Dişi ve erkek arasındaki bu farklılıklar üremede ve avlanmada ayırt edici özellik taşırlar. Sarı kuyruklu yünlü maymunların elleri pençe gibi açılmış kollar ve bacaklar vücuda oranla uzun ve başparmakları kısalmıştır. Baş parmağın kısalma durumu evrimleşmenin bir etkisidir. Sarı kuyruklu yünlü maymunların yetişkinlerinde 36 adet diş vardır. Bu dişler kesme ve ezme işlemlerinde oldukça kuvvetlidir. Çene yapıları kaslı ve güçlüdür.

Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun Yaşam Şekli
Sarı kuyruklu yünlü maymunlar  genellikle ağaç tepelerinde ve dallarda yaşarlar. Yere indiklerine pek rastlanmamaktadır. Ağaç dallarında 4 ayak üzerinde durmayı severler. Ağaç dallarında zıplamayı daldan dala atlamayı kendilerine yaşam tarzı edinen sarı kuyruklu yünlü maymunlar kuyruklarını bu aşamada daldan dala geçişi kolaylaştırmada kullanırlar. Grup olarak yaşamayı seven örümcek maymunlar yaklaşık 100 bireylik gruplar halinde kavga etmeden dolaşabilir ve iletişim kurabilirler. Yem arama sırasında ise bu kalabalık grup bazen parçalara ayrılabilir. Sarı kuyruklu yünlü maymunlar aralarındaki iletişimi sesli şekilde kurar. Birbirine yolladıkları ses dalgaları sayesinde gruptaki bireyleri toparlarlar ve dıştan gelen tehlikelere karşı birbirlerini uyarırlar.

Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun Beslenme Şekilleri
Sarı kuyruklu yünlü maymunlar genellikle meyve yiyerek beslenirler. Bazı durumlarda ise bitki, çekirdek ve çiçek yiyerek de hayatta kalmayı başarırlar.

Sarı Kuyruklu Yünlü Maymun Üreme Süreçleri
Sarı kuyruklu yünlü maymunların genel olarak üremeleri seyrektir. Gebelik döneminde ve yavru doğduktan sonraki dönemde dişinin üstünde büyük sorumluluk oluşmaktadır. Yeni doğan sarı kuyruklu yünlü maymunun bakım aşaması yaşam tarzına alışması ve avlanmayı öğrenmesi uzun yıllar alır. Sarı kuyruklu yünlü maymunlar her iki senede bir gebe kalır ve yavrunun dişi karnındaki gelişimi ortalama 6-8 ay sürer. Bu süreç sonunda sadece bir yavru dünyaya gelir. Sarı kuyruklu yünlü maymun yavruyken 2 yıl kadar sütle beslenir. Yavrunun erginleşmesi 5-6 yılı bulmaktadır. Evcilleştirilen sarı kuyruklu yünlü maymunlar ise yaklaşık olarak 25 yıl kadar yaşayabilmektedir.
]]>
Siyah Uluyan Maymun https://www.maymun.gen.tr/siyah-uluyan-maymun.html Thu, 29 Nov 2018 20:58:32 +0000 Siyah Uluyan Maymun, Yeni Dünya maymunları grubundan olan örümcek maymungiller primat familyasındandır. Örümcek maymunlar kendi içerisinde cinslerine göre ayrılmaktadır. Bunlardan biride uluyan maymun türünü temsil eden siyah u Siyah Uluyan Maymun, Yeni Dünya maymunları grubundan olan örümcek maymungiller primat familyasındandır. Örümcek maymunlar kendi içerisinde cinslerine göre ayrılmaktadır. Bunlardan biride uluyan maymun türünü temsil eden siyah uluyan maymundur. Siyah uluyan maymun genellikle Güney ve Orta Amerika'da yaşamını sürdürür. Siyah uluyan maymunların bilimsel adı Alouatta'dır. Şimdide siyah uluyan maymunun özelliklerinden bahsedelim.

Siyah Uluyan Maymun Özellikleri

Siyah uluyan maymun diğer maymunlara göre oldukça büyük ve kalıplı bir vücuda sahiptir. Boy ve kilo olarak en büyük türlerden biri olan siyah uluyan maymunu farklı kılan bir diğer özellik ise gür ve keskin bir sese sahip olmasıdır. Vücut uzunluğu 90 santimetre ve ağırlığı 20 kiloyu bulan siyah uluyan maymunun yüzü çıplak görünümlüdür. Fakat çene çevresinde bir bir sakalı bulunmaktadır. Zeka olarak alt düzeyde sayılan siyah uluyan maymunun evcilleştirilmesi oldukça zordur. Gür ve gelişmiş sesiyle dikkatleri çeken siyah uluyan maymun bu özelliğini gırtlağındaki iki kemiğin birleşmesine borçludur. siyah uluyan maymunun kükreme sesi güneşin batışıyla birlikte net şekilde duyulur. 

Siyah uluyan maymunlar bu sesi bazen dış tehlikeleri haber vermek için bazende bir dişiye kendini ispatlamak için kullanılır. Siyah uluyan maymunlar  genelde 5-6 bireylik gruplar halinde dolaşır. Ağaçların en üst seviyesinde dolaşan bu maymunlar besin olarak ağaçların körpe dallarını ve meyveleri tercih ederler. Siyah uluyan maymunlar başka gruplarla karşılaşmak istemezler. Günlük olarak yaklaşık 1 kilometre kadar seyahat ederler.  Sürünün başında çoğunlukla yaşlı ve tecrübeli bir erkek bulunur. Sürünün arka kısmında ise yavrular ve dişiler yer almaktadır. Siyah uluyan maymunlar yılın her döneminde ürer. Yeni doğan yavru annesinin karnında daha sonra sırtında asılı olarak büyür.
]]>
Velvet Maymunu https://www.maymun.gen.tr/velvet-maymunu.html Thu, 29 Nov 2018 22:19:31 +0000 Velvet Maymunu, yeşil maymun olarak da bilinen bu maymun türü, Afrika'nın Güney yarısında ve Batı Hint adalarında yaşamaktadır. Yaşamlarını genellikle ormanlarda sürdüren bu tür, uyum sağlama konusunda oldukça yeteneklidir. Velvet Maymunu, yeşil maymun olarak da bilinen bu maymun türü, Afrika'nın Güney yarısında ve Batı Hint adalarında yaşamaktadır. Yaşamlarını genellikle ormanlarda sürdüren bu tür, uyum sağlama konusunda oldukça yeteneklidir. Yarı çöl iklimlerinde, savan alanlarda, bataklıklarda ve 4500 mm altındaki yağmur ormanlarında yaşayabilirler. 20-40 derece sıcaklık içeren bölgelerde ağaçların olması halinde yaşayabilirler.

Velvet maymunu, bu türün ortak özelliği ise tüm maymunların yüzünde; kaşları ile yanaklarının etrafında beyaz bir bölge bulunmasıdır. El ve derileri ise siyah renktedir. El ve ayaklarının küçük yerlerinde yeşil alanlar da bulunur. Sırtından karınlarına doğru ceket şeklinde kahverengi bir kuyruk bulunur. Dişi ve erkek maymunlar arasında cinsel organlar çok farklıdır. Erkek maymunların testisleri mavi-yeşil renktedir ve kırmızı bir penise sahiptir. Ağırlıkları ortalama 4-8 kg arasında olup boyları da ortalama 300-600 mm arasındadır.

Velvet Maymunu, ender görülen bu maymunlar, yaşamlarının yarısını karada yarısını da ağaçlarda geçirirler. Ağaçlar üzerinde çok rahat hareket ederler. Yanaklarının iç kısmında daha sonra tüketilmek istenen yiyeceklerin saklaması için bi kese bulunmaktadır. Esaret altında yaşadıkları için 12-13 yaşlarında ciddi sağlık problemleri görülmektedir. Üremelerini ise diğer maymunlar gibi periyodik dönemde gerçekleştirirler. Dişi maymunlar yavrulara çok düşkündür. Beraber yaşadıkları için bütün dişi maymunlar diğer yavrularla da ilgilenirler.

Velvet Maymunu Beslenmesi,

Yiyecek olarak tohum, sürüngenler, kuruyemiş ve çiçekleri tüketirler. Yemek çeşitleri iklime göre değişiklik gösterir. Yağmurlu havalarda çiçekleri ve tomurcukları tüketen bu tür, kurak havalarda ise avlanmaya yönelirler. Genel olarak sürü halinde yaşayan bu tür, insanlara çok benzediği için bilimsel deneylerde de kullanılır. Özellikle AIDS hastalığının deneyleri bu hayvanlar üzerinde yapılmaktadır.
]]>
Mandril https://www.maymun.gen.tr/mandril.html Fri, 30 Nov 2018 19:14:24 +0000 Mandril, köpeksi maymunlar familyasında yer alan bir primattır. Mandril uzun bir burun yapısına sahiptir. Burun kemiklerinin yer iki tarafında belirgin olarak kemik köprüleri bulunur. Her çıkıntıda belirgin olarak görülmekte olan Mandril, köpeksi maymunlar familyasında yer alan bir primattır. Mandril uzun bir burun yapısına sahiptir. Burun kemiklerinin yer iki tarafında belirgin olarak kemik köprüleri bulunur. Her çıkıntıda belirgin olarak görülmekte olan altı tane oluk vardır. Mandrilin burnunun üstünde yer alan yüzün orta bölümü burun deliklerine doğru uzanmakta olan kırmızı çizgiler vardır. Genç bir mandrilin burunları siyah renk olabilir. Dudakları, göz kapakları ve kaşları da beyaz renklidir. Çenesine doğru uzanan sarı renkte sakallar bulunur. Mandrilin ensesinde büyük bir yele bulunur. İri vücudun sırtında bulunan tüyler yeşilimtırak renktedir. Karın tüyleri ise sarımtırak bir ren bulunur. Mandrillerin butlarında tüyler bulunmaz, mor bir renkte ve çıplak deri görünümü vardır.

Mandril Yaşam Şekilleri
Mandriller Batı Afrşkanın ekvatora yakın olan bölgelerinde ağaçlık ve kayalık alanlarında, yaşlı bir erkek cinsi tarafından yönetilmekte olan yaklaşık olarak 50 hayvanlık gruplar halinde yaşamlarını sürdürürler. 
Yaşam alanları genel olarak Güney Kamerun, Gabon Ekvator Ginesi ve Kongoya kadar uzanır. Mandriller, yaşam alanları olarak daha çok tropik yağmur ormanları ve orman savan mozaiklerinde yaşamayı tercih ederler. Ayrıca savan alanları ve galeri ormanları, kıyı ormanları, kayaklık ormanlar, tarım alanları ve dere yataklarında da yaşamlarını sürdürürler. 

Mandril Beslenme Şekilleri
Mandriller genel olarak hem etçil hem de otçul beslenen hayvanlardır fakat çoğunluk olarak bitki tüketirler. Bunların yanında mandriller toprak ve mantar tüketimi de yaparlar. Çoğunlukla omurgasız hayvanları ve özellikle karıncaları, termitleri, salyangozları, böcekleri, cırcır böceklerini, akrepleri ve örümcekleri yemeyi tercih ederler. Ayrıca zaman zaman kurbağa yumurtası, kuş, kaplumbağa, kirpi ve sıçanda yiyebilirler.
]]>
Proboscis Maymunu https://www.maymun.gen.tr/proboscis-maymunu.html Sat, 01 Dec 2018 18:19:37 +0000 Proboscis Maymunu, Eski Dünya maymunlarından olup Colobinae familyasına aittir. Bu maymun türü Asya kıtasının en büyük maymun türü olarak bilinmektedir. Diğer maymunlara göre farklı fiziksel özelliklere sahip olan proboscis ma Proboscis Maymunu, Eski Dünya maymunlarından olup Colobinae familyasına aittir. Bu maymun türü Asya kıtasının en büyük maymun türü olarak bilinmektedir. Diğer maymunlara göre farklı fiziksel özelliklere sahip olan proboscis maymununun ne yazık ki soyu tükenmek üzeredir. Bu yüzden proboscis maymunun yaşadığı Güney ve Doğu Asya'daki Borneo adasına avlanma yasağı getirilmiştir. Endemik bir tür olan proboscis maymununu daha yakından tanıyalım.

Proboscis Maymunu Özellikleri
Proboscis maymununun fiziksel ve ayırt edici özelliği uzun burnudur. Erkek proboscis maymununun burnu dişiye göre daha uzundur. Erkeğin burnu 10 santimetre boyutundadır. Dişinin burnu erkeğe oranla daha kısa olsa bile diğer türlere nazaran büyüktür. Erkek proboscis maymununun boyu 65-71 santimetre arasında ve ağırlıkları yaklaşık 30 kiloya ulaşmaktadır. Dişi proboscis maymununu ise 60-62 santimetre boyunda ve 15 kilo ağırlığındadır. Uzun burnuyla tanınan proboscis maymunu bu özelliğini kendisini ve dişiyi dış tehlikelere karşı korumak  için iletişim kurmak için ve cinsellik için kullanmaktadır. Proboscis maymunlarının burunları tehlike anında kan le dolduğundan normal seslerinden daha boğuk bir ses çıkararak birbirlerinin uyarırlar. 

Proboscis Maymunu Yaşam Biçimi
Proboscis maymunları genellikle küçük gruplar halinde yaşarlar. Fakat toplu gezdikleri zamanlarda bile herkes kendi grubundan sorumludur. Gruplar tek erkek birkaç dişi ve yavrudan oluşur. Tek erkekli gruplarda erkek 7-8 yıl yaşadıktan sonra olgunlaşır ve sadece erkeklerin olduğu bir gruba geçerek yaşamını sürdürür. Proboscis maymunlarında dişiler yavrularının hayatı tehlikeye girmesin diye bazen gruptan ayrılmaktadırlar.

Proboscis Maymunu Üreme Süreci
Proboscis maymunları 5 yaşına geldiğinde cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Çiftleşme süreleri yarım dakika kadar kısa bir süredir. Proboscis maymunlar çiftleşme dönemi olarak kasım ve şubat aylarını seçerler. Proboscis maymunlarında yeni bireyin dünyaya gelmesi 170-200 gün sürmektedir.

Proboscis Maymunu Yaşamını Nasıl Sürdürür
Proboscis maymunları sahilde ve nehir kenarında kolayca yaşamını sürdürmektedir. Ormanlarda yaşamayı seven ve yaşam tarzı haline getiren proboscis maymunu sarp kayalıkları, tropikal ormanları,  bataklık ve kauçuk ormanlarını kendine ev belirlemiştir. Bu ortamlara adapte olan proboscis maymunu adada yaşadığından dolayı suyu sever ve su altında yaklaşık 20 metreye kadar dalabilir. Suda karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı timsahlardan korunmak için bazı türlerinin ayakları perdeli olarak evrimleşmiştir. 

Proboscis Maymunları Beslenme Şekilleri
Proboscis maymunlar mevsimsel değişikliğe göre yediği besinleri değiştirerek mevsimsel diyete girmektedirler. Haziran-Aralık aylarında körpe yapraklar yerken Ocak-Mayıs aylarında ise meyveyle beslenirler.
]]>
Japon Şebeği https://www.maymun.gen.tr/japon-sebegi.html Sun, 02 Dec 2018 03:17:30 +0000 Japon şebeği, birden çok türe sahip olan şebekler yaşam sürdürdükleri yerlere göre isimlendirilmiştir. Japon şebeği bu şebeklerden sadece biridir. Kar maymunu olarak da bilinmektedir. Erkek ve dişi Japon şebekleri Japon şebeği, birden çok türe sahip olan şebekler yaşam sürdürdükleri yerlere göre isimlendirilmiştir. Japon şebeği bu şebeklerden sadece biridir. Kar maymunu olarak da bilinmektedir. Erkek ve dişi Japon şebekleri fiziksel olarak birbirinden farklıdır. Erkek şebekler ortalama 11 kilo ağırlığında, dişiler ise 9 kilo ağırlığında olur. Soğuk iklimlerde yaşayan şebeklerin ağırlığı sıcak bölgelerde yaşayan şebeklere nazaran daha fazladır. Erkek şebekler 570.1 mm, dişiler ise 522.8 milim uzunluğundadır. Kuyruk uzunlukları da erkeklerde dişilere göre daha fazladır. Dişilerde kuyruk uzunluğu 79.08 mm olurken erkeklerde 92.51 milimdir. Piramitler içinde kuzeyde yaşamlarını sürdüren Japon şebeği, Japonya da 4 tane büyük adadan üçünde bulunur. Bazı zaman ufak adalarda da rastlanabilir. Yaklaşık 114.431 Japon şebeği olduğu bilinmektedir. Karın yağmasıyla birlikte heyecanlanan şebekler karın keyfini sonuna kadar çıkarırlar.

Japon şebeği genel özellikleri

 • Japonya'ya has bir maymun türüdür.
 • Tüyleri genelde sarı, kahverengi ve gri renktedir.
 • Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir şebek türüdür. Ortalama -25 derece soğukta yaşamlarını sürdürebilirler.
 • Japon şebeklerinin yavruları 2 yıl boyunca anne yanından ayrılmaz.
 • 4 ayak üzerinde hareket ederler.
 • Yüzme kabiliyetleri oldukça iyidir. Kilometrelerce yüzdükleri bilinmektedir.
 • Erkek türler daha çok yer yüzeyinde dişiler ise ağaçlarda zaman geçirir.
 • Dişiler en fazla 32 yıl, erkekler ise 28 yıl yaşar.
]]>
Aslan Kuyruklu Şebek https://www.maymun.gen.tr/aslan-kuyruklu-sebek.html Sun, 02 Dec 2018 22:15:48 +0000 Aslan Kuyruklu Şebek; Şebek bir maymun türüdür. Şebekler Afrika'nın daha çok dağlık yerlerinden yaşamlarını sürdürürler. Şebekler sürü şeklinde yaşarlar. Şebekler uzun burunlu ve kısa kuyruklu olurlar. Maymu

Aslan Kuyruklu Şebek; Şebek bir maymun türüdür. Şebekler Afrika'nın daha çok dağlık yerlerinden yaşamlarını sürdürürler. Şebekler sürü şeklinde yaşarlar. Şebekler uzun burunlu ve kısa kuyruklu olurlar. Maymunlar takımının uzun kuyruklu maymungiller ailesinden olan memeli bir hayvan çeşididir. Uzun kıllı, elleri ve yüzü siyah renkte olur. Şebeklerin tam iki önemli çeşidi bulunmaktadır: Papio ursinüs 115 santimetre kadar uzunlukta olur. Eğer yerde yaşar ise düşmanlarından korunabilmek için ağaçlara tırmanırlar. Genelde bitki yiyerek beslenirler böcek veya küçük hayvanları da yiyerek beslenirler. Aslan kuyruklu şebek adında anlaşıldığı gibi aslana benzediğinden dolayı bu adı almıştır. Çünkü sarı renkli yeleleri vardır çok büyük kuyruğu vardır. Aslan kuyruklu şebek çokta tehlikeli değildir.

Aslan Kuyruklu Şebek Adını Görkemli Kuyruğundan Almıştır

Aslan kuyruklu şebekler uzun kuyruk yapılarından dolayı ve aslana benzerliklerinden dolayı aslan kuyruklu şebek ismini almıştır. Şebekler primat türüdür. Aslan kuyruklu şebek ve diğer şebekler köpeksi maymunlar diye bilinen maymun türlerindendir. Aslan kuyruklu şebek uzun kuyruğu bulunan bir hayvandır. Kuyruğunun uzun olması şebeğin dengesini sağlamasına yaramaktadır. Aslan kuyruklu şebekler ve birçok şebek türü genellikle Afrika ve Asya kıtalarında çok sayıda bulunurlar. Yaklaşık olarak dünya üzerinde 20-25 çeşit şebek türü bulunmaktadır. 

]]>
Güney Domuz Kuyruklu Şebeği https://www.maymun.gen.tr/guney-domuz-kuyruklu-sebegi.html Mon, 03 Dec 2018 18:57:58 +0000 Güney domuz kuyruklu şebeği, orta boy Eski Dünya primat türüdür. Güney domuz kuyruklu şebeği Malay Yarımadası'nın güney yarısındaki Borneo, Sumatra gibi adalarda yaşar. Çoğunlukla ormanlarda yaşayan fakat tarla v
Güney domuz kuyruklu şebeği, orta boy Eski Dünya primat türüdür. Güney domuz kuyruklu şebeği Malay Yarımadası'nın güney yarısındaki Borneo, Sumatra gibi adalarda yaşar. Çoğunlukla ormanlarda yaşayan fakat tarla ve bahçelere de girildiği tespit edilen bu tür genellikle hepçil bir türdür. Daha önceden alt türlere ayrılan bu türü şimdide daha yakında inceleyelim. 

Güney Domuz Kuyruklu Şebeği Adı Nereden Geliyor
Güney domuz kuyruklu şebeğin kulaklarının şekli  domuz kuyruğunu andırdığı için bu isim verilmiştir. Domuz kuyruğunu anımsatan kulakları kıvrık şekilli ve 15-20 santimetre uzunluğundadır.

Güney Domuz Kuyruklu Şebeği Özellikleri
Güney domuz kuyruklu şebeğin vücudunu kamufle eden ve ısısını ayarlayan kürkü bulunmaktadır. Kürkün üst kısmı kahverengi gri tonlarında, alt kısmı ise üste nazaran daha açık renktedir. Kafaların üst kısmında siyaha yakın koyu renkli başlığa benzeyen tüyler bulunmaktadır. Güney domuz kuyruklu şebeğin sakal ve çene kısımları beyaz renkten oluşmaktadır. Yüzü tüysüz ve pembe renklidir. Ağırlığı 5-15 kilogram, boyu ise 40-75 santimetre arasında değişmektedir. Ağır olduğu için büyük şebeklerden sayılmaktadır. Güney domuz kuyruklu şebeğin erkekleri dişilere göre 1/3'ü kadar daha yapılı ve iridir.

Güney Domuz Kuyruklu Şebeği Yaşam Biçimi
Güney domuz kuyruklu şebeğin yaşam alanı yağmur ormanlarıdır. Geceleri uyumak için ağaç dallarını kullanan güney domuz kuyruklu şebeğin gündüz aktif bir hayatı vardır.Bu türler genellikle dişilerin yoğun olduğu gruplar halinde yaşamını sürdürür. Erkekler cinsel olgunluğa ulaştığında grubu terk ederler. Kendilerine grup içinde hiyerarşik bir yaşam tarzı edinmişlerdir. 

Güney Domuz Kuyruklu Şebeği Beslenme Şekli
Güney domuz kuyruklu şebeğin beslenmesinde öncelikli tercihleri meyvedir. Böcekleri,küçük omurgalı hayvanları, yaprakları fındıkları ve mantarları yemeyi severler.


]]>
Maymun Çiftleşmesi https://www.maymun.gen.tr/maymun-ciftlesmesi.html Tue, 04 Dec 2018 04:54:10 +0000 Maymun Çiftleşmesi, Maymunlar alemi kendi içerisinde bir çok familyaya ayrılmıştır. Bu çeşitlilik ve farklılık türler arasında bedensel olarak farklılık göstermiştir. Bu farklılık çiftleşme evresindeki maymunların kendi Maymun Çiftleşmesi, Maymunlar alemi kendi içerisinde bir çok familyaya ayrılmıştır. Bu çeşitlilik ve farklılık türler arasında bedensel olarak farklılık göstermiştir. Bu farklılık çiftleşme evresindeki maymunların kendi familyasına ait türler arasında gerçekleşmektedir. Kaldı ki bir maymunun kendisi gibi aynı tür olan goriller ile çiftleşmesi beklenmedik bir durumdur. Kaldı ki kromozomlar arasında genlerin farklılıklarından kaynaklı olarak böylesi bir birleşme nadiren de olsa bu birleşme sonrasında dünya üzerine daha farklı bir türün gelecek olması mümkün değildir. Maymunlar alemi kendi içerisinde çiftleşmeleri insanları andırdığından dolayı ve bir kısım fizik özelliklerinin ilkel toplumlardaki insanların hal ve hareketlerine benzemesinden kaynaklı olarak bir takım bilim insanının başını Charles Darwinin öncülüğünde evrim saçmalığını ortaya atmışlardır. Maymun Çiftleşmesinde meydana gelen yavru maymun 48 kromozomdan oluşmaktadır. Bu 48 kromozomun yarısı anne maymundan ve diğer yarısı baba maymundan geçmesi havyan üzerinde anne ve babanın kalıtsal özellik ve yapısını göstermiştir. Evrim saçmalıklarını ortaya atanların insanlarda toplam 46 kromozun oluşması ve bu kromozomlar eşit olarak anne ve baba kalıtımından alınmasından dolayı maymun çiftleşmesini evrimin bir parçası saçmalıklarını delil olarak ortaya atmışlardır. 

Maymun Çiftleşmesi
Maymunlarda Dişi ve Erkek Çiftleşmesi Nasıl Gerçekleşir

Şempanzeler kendi türleri ile çiftleşmesinden önce erkek maymun, dişi maymunu etkilemek amacıyla etrafından bir takım hareketlerle dişinin ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Bir grup maymunlar içerisinde en kuvvetli maymun tüm dişiler ile birlikte olma hakimiyetine sahipken, bir kısım maymunlar içerisinde ise her erkek ve dişinin bir partneri bulunmaktadır. Kur yapan erkek maymun dişinin ilgisini çektikten sonra dişi maymun da erkeğin tepkilerine karşı ilgisiz kalmayarak bir yakınlaşmanın sonucunda erkek, dişinin arkasına geçerek kısa süreli çiftleşme evresi gerçekleşmiş olur. Bu çiftleşme ile erkek maymun kendide bulunan fizyolojik çiftleşme hücrelerini dişi maymuna aktararak eşeyler arasında kromozal yapının oluşmasını böylelikle yeni bir maymunun dünyaya gelmesini sağlamaktadır. Bir grup içerisinde hakimiyet kuran erkek maymun gün içerisinde çok farklı sayıda dişi maymunla çiftleşe bilmektedir. Evrimciler çiftleşmenin ilkel insanlardaki gibi olduğu iddialarıyla birlikte her maymunun ayrı bir parmak izine sahip olduğu iddialarını kanıtlamak amacıyla maymunlardaki ciftleşmeyi sıkça delil olarak göstermektedir. 
]]>
Parmak Maymun https://www.maymun.gen.tr/parmak-maymun.html Tue, 04 Dec 2018 05:59:29 +0000 Parmak maymun, bu tür maymunlara cüce ipek maymun da denir. Bu maymun cinslerinin anavatanı Güney Amerika yağmur ormanlarıdır. Ancak insanların ilgisini çektiğinden dünyanın her yerinde beslendiklerine şahit olabilirsiniz. Özelli Parmak maymun, bu tür maymunlara cüce ipek maymun da denir. Bu maymun cinslerinin anavatanı Güney Amerika yağmur ormanlarıdır. Ancak insanların ilgisini çektiğinden dünyanın her yerinde beslendiklerine şahit olabilirsiniz. Özellikle Bolivya, Peru, Ekvator, Brezilya, Kolombiya ülkelerinde daha fazla görülür. Şu ana kadar dünyadaki en küçük maymun unvanını elinde bulundurur. Parmak maymun yaklaşık olarak 100 gram ağırlığa sahiptir. Buradan ne kadar küçük olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Parmak maymunlar doğal ortamlarında en fazla 2-9 arasında değişen gruplar halinde yaşamayı tercih ederler. Her grupta liderlik eden erkek parmak maymun olur. Genellikle gruplarda aile üyeleri olsa da, bazen 1-2 tanesi aileden farklı yetişkin maymunlarda olabilir. Aralarındaki iletişim karmaşık seslerle, işaretlerle belli bir düzen dahilinde olur. Gruptaki her parmak maymun birbirine düşkün olur, yardımsever olur. Grupta yer alan her parmak maymun birbirine yakındır.

Parmak maymunların fiziksel özellikleri

Bu cins maymunların vücutları 11,7-15,2 cm arasında uzunluğa sahiptir. Kuyrukları vücutlarından daha uzun olur. Yaklaşık 17,2 ile 22,9 cm arasında kuyruk uzunlukları olur. Yetişkin bir parmak maymun en fazla 100 gramı biraz geçen ağırlığa sahip olabilir. Vücutlarını örten kürkleri koyu kahve renkte olup, aralarda turuncu, altın renkli, beyaz, gri ve siyah tüylerden meydana gelir.

Parmak Maymun
Parmak maymunlar kafalarını 180 dereceye kadar döndürebilir. Ayaklarındaki keskin tırnakları adeta pençeyi andırır. Bunlarla ağaçlara çok rahat tırmanabilirler. Yürüyüşleri dört ayak üzerinde olur. Ağaçların üzerindeki hareketlerde yaklaşık 5 metrelik mesafelerde sıçrayabilir, bunları rahatlıkla aşabilir. Doğal ortamlarındaki ağaçlarda yaşamlarını devam ettirirler. Yaklaşık ağaçlarda 20 metrelik yüksekliklerde yaşamayı tercih ederler. Küçük olduklarından saklanmaları da oldukça kolay olur.

Parmak maymun beslenmesi ve çiftleşmesi

Bu cins maymunların beslenmesinin temelini ağaç reçinesi oluşturur. Bunun haricinde ağaçlardaki böcekler, meyvelerde ilgilerini çeker. Damak tatlarına oldukça düşkün olurlar. Bu maymunların belirli bir çiftleşme zamanı bulunmamaktadır. Yıl içinde bir defa ikiz ya da iki farklı doğum yapabilirler. Yaşamlarını genellikle tek eşli olarak devam ettirirler. Parmak maymun türü insanların her zaman ilgisini çekmiştir. Bu nedenle yaşadığınız bölgelerde bunları besleyenleri görebilirsiniz. Çok küçük olduklarından bakımları da kolay olur.
]]>
Yavru Maymun https://www.maymun.gen.tr/yavru-maymun.html Tue, 04 Dec 2018 23:00:30 +0000 Yavru maymun; Maymunlar memeli hayvanların bir bölümüne verilen genel isimdir. Babuin gibi yerde yaşayan bir kaç türün haricinde, hepsi ağaçlarda barınır. Oldukça çevik ve zeki hayvanlardır. Genellikle, Ekvator un 40° kuzey ve Yavru maymun; Maymunlar memeli hayvanların bir bölümüne verilen genel isimdir. Babuin gibi yerde yaşayan bir kaç türün haricinde, hepsi ağaçlarda barınır. Oldukça çevik ve zeki hayvanlardır. Genellikle, Ekvator un 40° kuzey ve 40° güney enlemleri arasında bulunurlar. Avrupa da sadece Cebelitarık kıyılarında rastlanırlar. Bunların da, Afrika kıtasından geldikleri sanılmaktadır. Eski ve yeni dünya maymunları olarak isimlendirilirler. Yeni Dünya maymunlarına, daha çok sulak ormanlarında sıkça rastlanır. İri yapılı maymunlardır. Eski Dünya maymunları daha hafif ve ufak vücutludur. 

Koku alma duyuları çok zayıf olmasına nazaran, görme ve işitme duyuları güçlüdür. Çoğunlukla gündüz etkindirler. Hepsi otçul memelidir. Ağaç dalları, yaprak, çiçek, tohum ve meyveler başlıca besin kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra böcek, yumurta ve leş ile beslenenleride vardır. Çoğu gruplar şeklinde tecrübeli bir erkeğin başkanlığında hayatını sürdürür. Birkaç dişi maymunn ve yavrulardan meydana gelen, tek erkeğin olduğu gruplar da bulunmaktadır. Hamilelik devreleri türlere göre farklılık gösterir.
Yavru Maymun
Maymunlarda gebelik,

Doğu Brezilya da yaşamakta olan kuyruğu beyaz halkalı kuisiti nin gebelik dönemi 3,5 aydır. Dişi maymunlar yavrularını göğüs kısmında yada sırtlarında taşır. Bu yavru maymunlara aşırı derecede sevgi gösterirler. Tehlikeli bir durum karşısında erkek sürüyü kahramanca korur. Yavru maymunların vücutları tırmanmaya, sıçramaya, el ve ayakları da kavramaya uygun şekildedir. El ve ayaklarda beş parmak bulunur. Baş parmak diğer parmakların karşı tarafından geldiğinden, cisimleri mengene gibi rahat bir şekilde kavrarlar. Kanca tırnaklı birkaç türün dışında çoğu yavru maymunun el parmakları yassı tırnaklıdır. Colobes ve Atales gibi türlerde baş parmak bulunmaz. Yiyeceklerini ağızlarına götürebilmek için ellerini kullanırlar. Ellerini kullanmakta çok marifetlidirler. 
]]>
Maymun Türleri https://www.maymun.gen.tr/maymun-turleri.html Wed, 05 Dec 2018 18:33:22 +0000 Maymun, Primatlar gurubunda olan memeli türdendirler. Bu tanımlama biyolojide yaygın olduğu maymunların, bir çok içinde bulunduğu lemur,  tarsiyeler,insanlar ile bilinen daha  iki yüz atmış primatları da içine al Maymun, Primatlar gurubunda olan memeli türdendirler. Bu tanımlama biyolojide yaygın olduğu maymunların, bir çok içinde bulunduğu lemur,  tarsiyeler,insanlar ile bilinen daha  iki yüz atmış primatları da içine alır.Şimdiki zamanda bulunmuş olan maymun türleri çok  eski zamanda görülen dünya maymunlarının torunları olmaktadır. Maymunlar akıllı dinamik ve sosyal hayvanlardır. İnsanlarla çok çabuk iletişim kurarlar ve çok kolay ağaçlara tırmanmaktadırlar. Bu maymunlar ağaçlar üzerlerinde rahatlıkla gezebilirler. Berberi şebeği türü denilen maymunlar, insansılar dışında olan her maymunun çok kısacık olsa bile kuyrukları vardır.

Maymun Türleri,

Bazı maymun türleri haricinde genellikle uzun ve çok ağaçlık ormanların olduğu ve insanların olmadığı yerleri tercih ederler. Değişik  maymun primat aileleri, çiçekler, böcekler, meyveler ve yaprakları yerler. Ufak memeliler,  yengeçler akreplerle amfibilerle, sürüngenler ve hatta diğer maymun cinsleriyle beslenirler. Maymunlar ormanlarda , bozkırda, çölde ve hatta karlı soğuk dağlarda yaşayabilirler. Fakat  daha çok yeni gine Avustralya dışında, balta girmemiş yağmur ormanlarında bulunmaktadırlar.

Maymun, 

Türleri yaklaşık on beş santimetre  uzunluğunda ve ağırlığı ise yüz yirmi gram dört gram gibi çok ufak oldukları gibi başka maymunlar yaklaşık bir metre   uzunluğunda ve ağırlığı otuz beş kilo yetmiş yedi santim gibide çok büyük olurlar. Maymun ismininde Türk diline Arapçadan geldiği bilinmektedir. 

Maymun Türleri

Pençeli maymun türü;

Arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur. Uzun ve fırça biçimindeki kuyruklarını kavraya bilme özellikleri yoktur. Kulakları uzun, kulak kafa ve omuzları üzerinde püskül şeklinde tüyler bulunur. Gündüzleri işlektirler ve omnivor beslenirler. Ağaçlardan çok fazla inmezler ara ara yere inerler. 

Eski dünya maymun türleri; 

Burnundaki delikler birbirine yakındır. Yaradılışları gereği aşağıya bakar. Ağızlarında tam  otuz iki diş bulunur. Gibbonlardan itibaren kuyruk bulunmaz. Eyer kuyrukları varsa kavrayıcı özellikte değildirler.

Köpeksi maymun türü; 

Göğüste ki kemikleri daracık, göğüs kafesleri de çıkıktır. Kuyrukları da vardır. Yüzleri çoğunlukla açıktır. Başka erkek türleri dişilerin ilgisini çekmek amacıyla renkli vücut bölgesine sahiptirler. 

Burunlu maymun türü; 

Arka ayakları kollarından daha uzundur. Kuyrukları da çok uzun yapıdadırlar. Elleri beş parmaktır çoğunlukla körelmiştir. Büyük mideleri çok bölmelidir. Keskin dişleri düzgün oluklu ve çiğnemeye müsait bir yapıya sahiptirler.

Gibbonlar;

Başları küçük ve yuvarlak şeklindedirler. Ön tarafı arka taraftan daha uzundur. Bu tür maymunların bacakları vücuda oranla başka maymunlardan daha fazla   uzundur. Kuyruklarıda yoktur .Ormanlık alanlarda çok hızlı hareket eden hayvanlardır.insansı maymun gurubunda olan goriller beyin organı beden ile kan yapısıyla,dna   bakımından insanlara en çok benzeyen gruptur, kuyrukları yoktur. Kolları bacakları daha uzuncadır. Gövdeleri ve özellikle de omuzları bütünüyle tüylerle kaplıdır.Kızdıklarında bağırırlar göğüslerin den bir kese şişer. Kısacık boyları çok hafif bedenleriyle cüce lakabını almışlardır. Ancak bu cüce vücutlarına rağmen kendilerinden çok fazla yükseğe zıplarlar. zıplama yetenekleri  olduğundan  beş metre yükseğe atlamışlardır. Hint şebeklerini gerçi hepimiz biliyoruz. Kan gruplarında geçen “RH” kelimesinin kaynağı bu türdür. Irklarına göre daha kısa bir yaşama sahiptirler.Yirmi beş sene tek yaşarlar. Latince de rhesus diye bilinirler.

]]>
Maymun Cinsleri https://www.maymun.gen.tr/maymun-cinsleri.html Thu, 06 Dec 2018 12:48:48 +0000 Maymun Cinsleri, Maymunlar, insan yapısına benzeyen hayvanlardır. İnsanlar hayvanlar aleminden en çok maymuna benzetilirler. Sadece ormanda değil evcilleştirilip yaşamlarına evde devam eden maymunlarda vardır. Maymunlar memeli hayva Maymun Cinsleri, Maymunlar, insan yapısına benzeyen hayvanlardır. İnsanlar hayvanlar aleminden en çok maymuna benzetilirler. Sadece ormanda değil evcilleştirilip yaşamlarına evde devam eden maymunlarda vardır. Maymunlar memeli hayvanlar alemine girer. Birçok maymun türü vardır.

Maymun Türleri

 Macaca ( Makak ),

Bu tür maymunlar, maymunlar aleminin en uzun kuyruklu maymunlarındandır. Geneli Hindistan, Çin, Afrika ile Filipin adalarında yaşarlar. Bu maymunlar tek değil toplu bir şekilde yaşamayı severler. Yaşlı bir erkek maymun gruplarında diğerlerine liderlik yapar. Bu maymunların yüz ve elleri ten rengidir. Kaba etleri ise kırmızı renktedir.

Goril,

Maymun türleri arasından geçmişten günümüze maymunların en irisidir. Ağırlıkları 250 - 300 kiloya kadar yaklaşır. İnsanları görünce kaçarlar, saldırmaya kalkmazlar, insanlardan korkarlar. Batı Afrika'daki tropik ormanlarda yaşarlar. Tek yaşamayı sevmezler, koyun gibi sürü halinde yaşarlar. Goril türlerinden Dağ Gorili ve Kıyı Gorili vardır. Dağ gorilleri Zaire yakınlarında yaşayan gorillerdir. Kıyı gorilleri ise Gabon Ve Kamorun civarında yaşayan gorillerdir.

Şempanze,

Şempanzeler, hayvanlar aleminin en akıllı türlerindendir. Zeka seviyeleri olarak insanlara en yakın hayvan türüdür. Karakterleri uysaldır. Kolay eğitilebilen türdendir. Hemen evcilleştirilebilir. Afrika'nın tropik ormanlarında yaşarlar. Sürü halinde yaşamazlar. Eğer dişisi varsa dişisiyle yada ailesiyle beraber yaşarlar. Beslenmesini meyve, tohum ve yapraklardan yapar. Etlede beslenirler. Ayağa kalktıklarındaki boyları 15 metreye yakındır. Alet kullanabilmeleri yetenekleri vardır. 

Maymun Cinsleri
 Babuin,

Bu tür maymunların boyları 70 ile 90 cm arasında olmaktadır. Kuyruk 50 cm'e yakındır. Bu maymun türleri Afrika'da yaşarlar. Ağız ve burun kısımları köpeğe benzetilmektedir. Bu tür maymunların kolları ve bacakları çok güçlüdür. Gebelik süreleri 7 aydır ve genelde tek yavru maymun dünyaya getirirler. Bu maymunlar renginden dolayı çok güzel ve dikkat çekici bir görünüme sahiptirler. 

Gibbon,

Boyları çok uzun değildir. Ayağa kalktıklarında 70 cm ile 1 metre arasındadır. Güneydoğu Asya ormanlarında yaşarlar. Bu tür maymunlar kollarının uzunluğuyla dikkat çekerler. Kollarını kendilerine denge yapıp kullanarak yürürler. 

Wistiti,

Bu tür maymunların boyları 15 ile 20 cm arasındadır. Kuyruk uzunlukları ise 13 ile 30 cm'e yakındır. Amerika'da yaşayan bir türdür. Küçük tipleriyle sevimlidirler. Bazılarının kulakları çok kıllıdır hatta kulaklarında kıl yumağı bulunuyor diyebiliriz. Bir diğer adıda minik maymundur. 

Maki,

Bu tür maymunların boyları 60 ile 65 cm arasındadır. Kuyruk uzunluğuda boyları ile aynı uzunluktadır. Bu maymun türleri Madagaskar'da yaşarlar. Birçok türleri bulunmaktadır. Burun ve ağız kısımları sivridir. Gözleri diğer maymun türlerine göre büyüktür ve baya yünlü postları vardır. Ön bacakları arka bacaklarından kısadır. Bu tür maymunların ikinci ayak parmağı tırnaksızdır. Bu parmağa temizlik parmağı denir. Bu türler gruplar halinde yaşarlar. Beslenmelerini otlardan yaparlar. Böcek, örümcek, kırkayak ve küçük omurgalılarıda yerler. Yaklaşık 17 - 18 sene yaşarlar. 20 tane türleri vardır. 

Atales,

Bu tür maymunların uzunluğu 65 cm'dir. Kuyruk uzunluğu boy uzunluklarından 10 cm felan fazladır. Bu tür maymunların sarılgan özellikleri vardır. Bu özelliklerinden dolayı örümcek maymunda denilmektedir. Uzun kuyruklarının çok ayaklı gibi kullanabilirler. Güney Amerika ormanlarında yaşayan türlerdir. Renkleri gri, kı]]> Maymun Yemeği https://www.maymun.gen.tr/maymun-yemegi.html Thu, 06 Dec 2018 13:08:59 +0000 Maymun, memeli bir hayvanlar sınıfında olan bir tür hayvandır. Genellikle ağaçlar da yaşayan bu hayvanlar zeki ve çevik bir yapıya sahiptirler. Zeki bir yapıya sahip olmaları insanlar gibi yemek yemeleriyle, yaptıkları zeki Maymun, memeli bir hayvanlar sınıfında olan bir tür hayvandır. Genellikle ağaçlar da yaşayan bu hayvanlar zeki ve çevik bir yapıya sahiptirler. Zeki bir yapıya sahip olmaları insanlar gibi yemek yemeleriyle, yaptıkları zeki hareketlerle anlaşılmaktadır. Mesela ulaşmak istediği bir yiyeceğe ulaşması zor olduğu zaman bazı maddeleri üst üste koyarak ona ulaşmaya çalışmaları da zeka sahibi olduklarının bir göstergesi halindedir. Bu onların meraklı olma özelliğinden de kaynaklanır. Maymunların insanlara benzetilmesi hatta insanların maymunlardan geldiğinin söylenmesi haber aslında tüm bu zeki davranışlarına ve insanlar gibi davranmalarından kaynaklanmaktadır. Çünkü maymunlar insanlar gibi yemek yerken fındık, ceviz gibi kuru yemişleri bir taş yardımı ile kırarak yerler bu örnek bile onların insanlar gibi hareket edebildiklerinin ve onlar gibi düşündüklerinin göstergesi durumundadır. Maymunların tüylü bir bedeni, ağzı, kulakları, burunları her şey dahil olmak üzere mükemmel bir yapıya sahiptirler. Tüylü bir vücudu bulunmakla beraber uzun kuyruklarıda vardır. Bazı maymun türlerinin kuyrukları bedenlerinin boyunu bile geçmiştir. Kuyrukları onlar için çok işlevli organlarıdır. Çünkü maymunlar kuyrukları sayesinde uzanabilir yetişemediği yerlere onların sayesinde kolaylıkla yetişebilirler. Dengesini korumada, bir ağaç dalından diğer dala geçerken kuyruğu ile köprü kurmada, ulaşması zor olan yerlere kuyrukları ile ulaşmalarında anlaşıldığı gibi kuyrukları onlar için çok önemli ve çok işlevli bir yere sahiptir. Maymunların koku alma duyusu zayıf olmasına rağmen işitme ve görme duyusu bunun aksine oldukça kuvvetlidir. Maymunlar genel olarak otçul hayvanlardır. Ağaçlarda yaşadıkları için genel olarak ağaçtan topladıkları meyveler, Ağaç dallarındaki filizler, ağaç yaprakları gibi buldukları besinler onların yemek kaynakları olmaktadır. Bunu dışında maymunların beslenmesi, ağaçlardaki çiçekler, yerdeki çiçekler, meyve türlerinden özellikle muz yemeyi çok severler. Bunu dışında ağaç meyvesi olarak elma, armut, fındık, ceviz, marul, maydanoz, ekmek kırıntısı, lahana gibi başlı yiyecekleri de severek tüketirler. Çok zeki olduklarının göstergesi de ceviz veya fındık yiyebilmek için onları taş yardımı ile kırmaları ve rahatça yiyebilmeleri onların zeka seviyesinin ne kadar yüksek olduğunun göstergesine örnek olma durumundadır. Bu besin kaynaklarının yanı sıra böcek, karınca, ölü hayvan leşleri gibi et türleri ile beslenenler de bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra bazı maymun türleri diğer hayvanların yumurtaları ile de beslenmektedir. 

Maymun Yemeği
Maymunların yiyebeleceği şeyler,
 • Bazı maymun türleri marul, maydanoz, lahana gibi otlarla beslenir.
 • Maymunlar genel olarak ağaçlarda yaşadığından ağaçlarda bulunan ağaç dallarının filizleri, ağaç da ki yapraklar, ağaç da ki meyveler, ağacın meyveleri olurken oluşan çiçekler gibi besinler yemekleri olabilir.
 • Fındık ve ceviz gibi kuru yemişler de çok severek yedikleri besin kaynağıdır.
 • Bazı maymun türleri böcek, karınca, ölü leşler gibi et türleri ile de beslenme kaynakları olabilir.
 • Maymunlar yumurta, bal gibi besin kaynaklarını severek yerler.
Görüldüğü üzere maymunlar değişik türden yiyecekler ile beslenebilirler. Bu farklılığın sebebi ise maymunların yaşam alanlarında ki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.
]]> Maymunların Çiftleşmesi https://www.maymun.gen.tr/maymunlarin-ciftlesmesi.html Fri, 07 Dec 2018 07:44:37 +0000 Maymunların Çiftleşmesi, Maymunlar birçok insanlar tarafından sevildiği gibi insanlar evcilleştirilmiş maymunlarla yaşarlar. Çünkü görünüşleri, çıkardıkları sesler ve yürümesi gibi özelliklere sahip olduklar Maymunların Çiftleşmesi, Maymunlar birçok insanlar tarafından sevildiği gibi insanlar evcilleştirilmiş maymunlarla yaşarlar. Çünkü görünüşleri, çıkardıkları sesler ve yürümesi gibi özelliklere sahip olduklarından dolayı hoş gelmektedir. Hayvanlar bir güzellik olarak Yüce Rabbimiz tarafından çeşit çeşit yaratılmışlardır. Bu bağlamda; Allah'ın yarattığı her şey güzeldir ve O'nun merhametli sevgisiyle yaratılmışlardır. Bu Ayet; Yeryüzündeki bütün canlıların insanlar gibi birer tür oldukları ve tek hücrelilere, omurgalılara, sürüngenlere, ayaklarıyla yürüyenlere, kanatlarıyla uçanlara kadar tüm canlılar üzerinde birer varlık olduklarını bildirilmiştir. Vücut yapısı bütün canlılar için en uygun ve en güzel yerlere yerleştirilmiş. Maymunlar diğer hayvanlara göre insanlara çok benzeyen özellikleri ile omurgalı hayvanlar sınıfından olup, beş parmaklı ve genelde yassı parmaklara sahiptir. Kulak memeleri yoktur.

Maymunların Gelişimleri; Beyinlerinin bazı kısımları ve insanlarda bulunan yargılama gücünü kontrol eden beyin, onlarda işitme, koku alma, çoğu hayvanları görme, kuvvet ve gelişim bakımından ileridirler. Maymunlar daha henüz gelişimlerini tam sağlamadan sevimli, neşeli, zeki ve itaat gösterirler. Bu devrede terbiye edilebilirler. Ancak yaşları ilerledikçe huysuz olurlar ve zekaları azalır. Bazıları insanlara karşı saldırgan olabiliyorlar. Maymunların en gelişmiş özelliği zekasından çok taklit edebilme içgüdüsüne sahiptirler. Yapılan bazı deneyler üzerine; Odanın tavanına muz asılı bir şekilde dururken, maymunun buraya uzanması imkansızdır. Oysa çevresinde bir takım eşyalar bulunur. Maymun önce o muzu atlayarak almaya çalışır ve çevresine bakınmaya durur. Bu şekliyle çevresine bakındığı aşamada onun düşünebilme yeteneğine sahip olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

Maymunların Çiftleşmesi

Maymunların Yaşamı; Maymunlar oldukça meraklı hayvanlardır. Hayatlarının tamamını ağaç üstünde geçirirler ve yılın çoğu zamanlarında da yalnız yaşarlar. Genellikle sıcak ve rutubetli ormanları tercih ederler. Fakat dağlarda, kayalık yerlerde de yaşayan türlerine rastlamak mümkündür. Diğer hayvanlar yavrularını doğduktan bir kaç ay sonra ayırabiliyorlar. Bu durum maymunlar için geçerli değildir. 4 yıl yavrularını yanlarından ayırmazlar. 

Maymunların Beslenmesi; Maymunlar en iyi koşullarda 35 veya 45 yıl yaşarlar. Genellikle hem gündüz hem gece beslenirler ve otçul memelilerdir. Besinleri arasında; Ağaç filizleri, yaprak, çiçek, çeşitli tohum ve meyve yiyerek beslenirler. Bunun yanında böcek, yumurta ve leş yiyenleri de vardır. 

Maymunların Çiftleşmesi; Maymunların çiftleşme zamanı gelince kısa süreli beraberlikleri olur. Doğada hayvanların birbirlerini etkilemek için çeşitli teknikleri vardır. Bu etkileme genelde çıkardıkları seslerle ve kokuyla olabilmektedir. Dişi maymunların çiftleşme arzusu içindeyken, seslerinin ve kokusunun tek bir amacı vardır. Bunun nedeni ise, bir eş bulmak içindir ve bu duygularını saklayamazlar. Çünkü birbirlerini tanıma özelliğine sahiptirler.

]]>
Maymun Çeşitleri https://www.maymun.gen.tr/maymun-cesitleri.html Fri, 07 Dec 2018 14:59:25 +0000 Maymun çeşitleri, çok zeki ve çevik hayvan olan maymunlar genellikle ağaçlarda yaşarlar ve Afrika' dan geldikleri bilinmektedir. Maymunların koku alma yetenekleri oldukça zayıf fakat görme ve işitmeleri oldukça güçlüdür. Kavra Maymun çeşitleri, çok zeki ve çevik hayvan olan maymunlar genellikle ağaçlarda yaşarlar ve Afrika' dan geldikleri bilinmektedir. Maymunların koku alma yetenekleri oldukça zayıf fakat görme ve işitmeleri oldukça güçlüdür. Kavrama, tırmanma ve yiyecek toplamada kuyruklarını kullanan maymunlar otçul memeliler ve ağaç yaprakları, çiçekler, meyveler ve tohumlar ile beslenirler. Bunlardan ayrı olarak böceklerle ve et ile de beslenen bir çok maymun çeşidi vardır.

Maymun çeşitleri; 

Goril: Yükseklikleri ayakta 18 metreyi bulan goriller en iri maymun türüdür. Afrika'da yaşayan goriller kıyı gorili ve dağ gorili olmak üzere iki gruptur. Kıyı gorilleri, Kamerun ve Gabon civarında yaşarlar. Dağ gorilleri ise Zahire civarında yaşarlar. Goril maymunlarının gövdeleri oldukça büyük ve ürkütücü olmasına rağmen davranışlara oldukça sakindir.
Şempanze: Ayakta yüksekliği 14 metreye kadar olan büyük bir maymun türüdür. Şempanzeler zeki olmaları ile dikkat çekerler ve Afrika'nın tropikal ormanlarında yaşarlar. Etle de beslenen bu maymun türleri oldukça yetenekli hayvanlardır.
Orangutan: Kızıl renkte olan bu maymunların ayakta yüksekliği 14 metredir. Nesli tükenmekte olan orangutanların yaşlı erkeklerinin yanaklarında yağlı buruşukluklar vardır.
Jibbon: Güneydoğu Asya ormanlarında yaşayan bu maymun türlerinin ayakta yükseklikleri 70-100 cm arasında değişmektedir. Kolları da oldukça uzun olan bu hayvanlar kollarını denge sırığı yaparak yürüyebilen yetenekli bir maymun çeşididir.
Maki: Sivri bir ağız ve buruna sahip olan maki maymunlarının gözleri oldukça iri ve postları da yönlüdür. Baş ve gövdelerinin uzunluğu ile kuyruk uzunluğu aynı olan bu maymun çeşitleri Madagaskar'da yaşarlar ve birçok türleri vardır.
Maymun Çeşitleri
Uistiti: Güney Amerika'da yaşayan bu maymun çeşitleri oldukça ufaktır ve kulaklarında kıl demetleri bulunur. Kuyruk uzunlukları 12-30 cm ye kadar olan uistitilerin baş ve gölge uzunlukları ise 15-20 cm kadardır.
Ateles: Örümcek maymunu da denilen bu maymun çeşidi Güney Amerika ormanlarında yaşar. Ateles maymunu oldukça uzun ve sarılgan kuyruğunu beşinci ayağı gibi kullanır. Baş ve gövdelerinin uzunluğu 65 cm, kuyruklarının uzunluğu ise ortalama 75 cm dir.
Makak: Birçok maymun türü gibi ağaçta değil de tersine yerde yaşayan bu maymun çeşitlerinin baş ve gövde uzunluğu 55-75 cm kadar kuyruk uzunlukları ise 30 cm dir. Bir çok Asya ülkesinde yaşayan makak maymunlarının birçok türü bulunmaktadır.
Babuin: Ağız ve burun şeklinin köpeğe benzemesi nedeniyle köpek başlı maymun diye de bilinen bu maymun çeşitlerinin baş ve gövde uzunlukları 70-90 cm olup kuyruk uzunlukları ise 50 cm kadardır. Oldukça fazla türü bulunan babun maymunları Afrika'da yaşarlar. Renkleri ve yeleleri diğer maymun çeşitlerine göre farklı olduğundan etkileyici bir görüntüye sahiptirler.
]]>
Maymun https://www.maymun.gen.tr/maymun.html Fri, 07 Dec 2018 21:56:23 +0000 Maymun, Maymunlar hakkında bilgiye sahip olmak için, maymunların nasıl hayvanlar oldukların Kaç çeşit maymun olduğunu Maymunların özellikleri nelerdir  Yaşadıkları yerler nelerdir Bunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Maymun, Maymunlar hakkında bilgiye sahip olmak için, maymunların nasıl hayvanlar oldukların Kaç çeşit maymun olduğunu Maymunların özellikleri nelerdir  Yaşadıkları yerler nelerdir Bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Maymunların Vücut Şekilleri

Memeliler türüne ait bir hayvan çeşididir. Şu an bulunan maymun türleri Eski Dünya maymunlarının çocuklarının çocuklarıdır. Maymunlar zeki hayvanlardır. Ağaçlara kolay bir şekilde tırmanabilirler ve ağaçların üstünde rahatça üzerlerinde gezinebilirler. Maymunların ağaçları kolayca kavrayabilmeleri için ve ağaç dallarını salıncak gibi kullanmaları için uzun kolları ve bacakları vardır.  Bazı maymun türlerinin uzunlukları on beş santimetredir ve yüz yirmi gram ağırlığına sahiptirler, biraz küçüktürler. Bazı maymunların uzunlukları ise bir metreye kadar gitmekte, ağırlıkları ise otuz beş kilo kadar da olabilmektedir. Aynı insanlardaki gibi her iki elinde beşer parmak vardır aynı şekilde ayak parmakları da öyledir. Bu maymunların kuyrukları da uzun olduğu için kuyruklarını da üçüncü bir kol olarak kullanırlar. Ve ağaçları kuyrukları ile kavrarlar. Bütün maymunlar bir kuyruğa sahiptir. Fakat insansılar ve Berberi şebeği adında ki türlerin kuyrukları yoktur.

Maymun

 Maymunların Özellikleri;

 • Maymunlar diğer hayvanlara göre çok fazla meraklı hayvanlardır. 
 • Yükseklerdeki bir yiyeceği almak için birden fazla eşyayı üst üste koymayarak o eşyayı almayı  akıl edebilirler.
 • Bununla birlikte insanlara hizmet edebilecek biçimde eğitilmektedirler.  
 • Maymunlar, küçük yaşlarda, sevimli, zeki ve boyun eğen ve şen şakrak olurlar. Fakat yaşları ilerledikçe huyları değişir daha çok haşin olurlar. Hatta bazıları insanlara saldırma eğiliminde bulunmuşlardır. 
 • Maymunlar genç yaşlarda akıllı oldukları için bu dönemde terbiye verilebilinir.  Yaşları ilerledikçe huysuzlukların da artışlar olur ve zeka seviyeleri azalır. 
 • Maymunlarda taklit etme içgüdüsü oldukça ilerlemiştir. Maymunların kulak memeleri yoktur. Maymunların vücut gözelerinde farklı kromozomlar vardır. 
 • İnsanlarınkinden farklıdır. Çünkü insanlarda kırk altı kromozom vardır. Fakat bu durum maymunlarda farklıdır. Maymunların yeme şekilleri de birbirinden farklıdır. 
 • Bazı türleri yapraklar, meyveler, çiçekler ve böcekleri yiyerek beslenirken; bazı türleri ise sürüngenleri yiyerek, yengeçleri tüketerek hatta farklı maymunlarla beslenebilirler.
 • Genel olarak maymunlar çok ve uzun ağaçların olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler. Genel olarak maymunlar ağaçlarda yaşarlar fakat yerde yaşamaya alışan maymunlarda vardır.
 •  Maymunlar ormanlarda yaşayabilirler, çöllerde ve bozkır alanlarda yaşayabilirler. Bunun yanında karlı dağlarda yaşam sürdürebilirler. Fakat çok fazla yağmur ormanlarda yaşamaktadır. 
 • Maymunlar yaşam sürdürdükleri mekanlara göre 2 sınıfta toplanır:  Yeni Dünya Maymunları daha çok Güney Amerika'da yaşam sürmektedir. Eski Dünya Maymunları ise Asya ve Afrika’da yaşam sürmektedir. Eski Dünya maymunları, Yeni Dünya maymunlarından biraz daha büyüktür.  

Maymunların Türleri

Cüce İpek Maymun: Bilinen en ufak maymun türüdür. Boylarının çok kısa olmasından dolayı ve vücutlarında hafif olduğu için cüce adını almışlardır. Fakat bu ince vücutlarına rağmen kendi boylarından daha yükseklere sıçrayabilirler. Beş metre yükseğe bu zıplama yetenekleri sayesinde erişirler. Cüce İpek Maymunları ise Brezilya, Kolombiya ve Ekvador yağmur ormanlarında yaşamaktadır ve ağaç tepelerinde yaşam sürdürmektedir. Kuyrukları yoktur. Boy uzunlukları 14 veya 16 santimetredir. Kilolarının ağırlığı ise 120 gramdır.

Mandril: Bilinen en büyük maymun türüdür Afrika’da yaşamaktalar. Hem ot tüketirler hem de et tüketirler. Vahşi yaşama ve doğaya iyi konsantre olmuş hayvanlardır. Ve yağmur ormanlar da yaşam sürmektedirler. Mandril türü ise büyü]]> Su Maymunu https://www.maymun.gen.tr/su-maymunu.html Sat, 08 Dec 2018 11:50:54 +0000 Su maymunu, Su maymunları ve maymuncukları olarak adlandırılan ama asıl adı kristajel olan bir maddedir. Nano teknoloji olan bu ürün küçük çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalıdır. Yutulması halinde çok zararlı olan bu ürün Su maymunu, Su maymunları ve maymuncukları olarak adlandırılan ama asıl adı kristajel olan bir maddedir. Nano teknoloji olan bu ürün küçük çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalıdır. Yutulması halinde çok zararlı olan bu ürün midede şişerek ve bazen bölünerek birçok soruna yol açmaktadır. 

Su maymunları canlı değillerdir. Doğurmazlar sadece fazla şişmeleri halinde bölünerek çoğalmaktadırlar. Kendi boyutunun 400 katına kadar büyüyebilen bu su maymuncuklarının içine bitki dikerek onun 1 - 2 ay canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu su maymunlarının 9 farklı rengi vardır. su aymunlarının kullanımı ise alınan su maymunlarını bir kabın içine dökerek üzerine ılık su ekliyoruz. Suyu görür görmez büyümeye başlayacak olan bu toplar 4 saat içinde istenilen boyuta gelmektedir.

Su Maymunu
Su maymunlarının özelliği ise suyu içine alıp hapsetmesidir. Zamanla içinde ki su azalacağı için su takviyesi gerekmektedir. Bu anlatılan kimyasal madde olan su maymuncuğu şimdi ise gerçek canlı olan su maymuncuğun dan bahsedelim. Güney Amerika'da yaşayan ve yarı sucul olan bir kemirgen türüdür. Bölgede olan kürk fabrikalarından kaçmak için birçok bölgeye dağılmış durumdadırlar. Sulak alan bitkileri ile beslenen bu canlılar, geniş sazlık alanlarına zarar verebilirler. İri bir kemirgen türüdür ve genel olarak görüntüsü sıçana benzemektedir. Kürkü açık ve koyu kahverengi tonlarındadır. Genel olarak nehir kıyıları ve sulak alanlarda yaşamayı tercih ederler. 
]]>
Cüce İpek Maymunu https://www.maymun.gen.tr/cuce-ipek-maymunu.html Sun, 09 Dec 2018 00:39:02 +0000 Cüce İpek Maymunu, Güney Amerika coğrafyasında yaşayan oldukça küçük yapıdaki maymun türüdür. Yeni doğan cüce ipek maymunu 10-15 gram kiloya sahiptir. 130 mm boyundadır. Gelişim gösterdikçe kilo ve boyu değişmektedir. Bu Cüce İpek Maymunu, Güney Amerika coğrafyasında yaşayan oldukça küçük yapıdaki maymun türüdür. Yeni doğan cüce ipek maymunu 10-15 gram kiloya sahiptir. 130 mm boyundadır. Gelişim gösterdikçe kilo ve boyu değişmektedir. Bu sevimli hayvanların kuyruk kısımları kendi boylarından daha uzundur. Bu kadar kısa boylarına rağmen altı metre yüksekliğe sıçrama özelliğine sahiptir. Kuyrukları kavrama görevini üstlenerek ağaç dallarında zıplarken dengede kalmayı sağlar. Brezilya, Peru, Kolombiya, Ekvador coğrafyasında yaygınlık göstermektedirler. Yetişkin cüce ipek maymununun kilosu yaklaşık 100 gramdır. Boyları ise en fazla 30 cm olmaktadır. Genellikle aile mensuplarıyla sürü halinde yaşamaya meyillidirler. Sürülerin lideri olarak erkek cüce pek maymunu ön plandadır. Sürü üyeleri karmaşık seslerle ve işaretler ile birbirleri arasında iletişim kurarlar. Tüyleri, kahverengi, turuncu, altın sarısı, beyaz, gri ve siyah renktedir. Bu minik maymunlar kafalarını 180 derece çevirme özelliğine sahiptir. Pençelerinin sağlam yapısı ve güçlü tırnakları ile ağaçlara kolaylıkla tırmanırlar. Dört ayak halinde yürümeleri hızlarını arttırmaktadır. yağmur ormanlarındaki uzun boylu ağaçların zirvelerine kadar kuyruklarının kavrama etkisiyle sıçrama metoduyla yükselirler. Cüce ipek maymunu, çiftleşme yöntemiyle üremektedir. Belirli bir üreme dönemleri yoktur. Yılda bir kez doğururlar ve genelde ikiz doğum yapmaktadırlar.

Cüce ipek maymunu ne ile beslenir

Doğal yaşam ortamlarında ağaçların reçineleri ile meyvelerini tüketirler. Bunun yanı sıra bitki yaprakları,çiçek tohumları ve omurgasız böcek türleri ile beslenirler. İnsanlar tarafından çok sevilen bu hayvan doğal yaşam alanı dışında sevimli yapılarından ötürü başkalarına hediye edilip evcil olarak da beslenilir. Sempatik, kıvrak zekalı, oyunu çok seven bu maymunlar insanların memnuniyet ile beslemek istediği maymun türlerindendir. Hayvan mamaları ve kuru yemişlerle de beslenmeleri mümkündür. Nesli tükenmekte olan cüce ipek maymunu koruma altındaki hayvanlar içerisinde yer almaktadır.
]]>