Maymun Türleri Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Maymun Türleri Nelerdir?

Maymun Türleri

Maymunlar, primatlar grubunda yer alan memeli hayvanlardır. Bu tanımlama, biyolojide yaygın olarak kullanılan ve lemurlar, tarsiyerler, insanlar ve bilinen diğer iki yüz altmış primat türünü de kapsayan bir sınıflandırmayı ifade eder. Günümüzde var olan maymun türleri, tarihsel olarak çok eski dönemlerde yaşamış olan dünya maymunlarının torunlarıdır. Maymunlar, zeki, dinamik ve sosyal hayvanlardır. İnsanlarla kolayca iletişim kurabilirler ve ağaçlara tırmanmakta oldukça yeteneklidirler. Ağaçların üzerinde rahatlıkla gezebilirler. Berberi şebeği türü olarak bilinen maymunlar hariç, insansı maymunlar dışındaki tüm maymunların kısa da olsa kuyrukları vardır.

Maymunların Yaşam Alanları ve Beslenme Alışkanlıkları

Maymun türleri, genellikle uzun ve bol ağaçlı ormanları tercih ederler. İnsanların bulunmadığı alanlarda yaşarlar. Çeşitli maymun primat aileleri çiçekler, böcekler, meyveler ve yapraklarla beslenirler. Ayrıca küçük memeliler, yengeçler, akrepler, amfibiler, sürüngenler ve hatta diğer maymun türleriyle de beslenebilirler. Maymunlar, ormanlarda, bozkırlarda, çöllerde ve hatta karlı soğuk dağlarda yaşayabilirler. Ancak daha çok Yeni Gine ve Avustralya dışında, balta girmemiş yağmur ormanlarında bulunurlar.

Maymun Türlerinin Çeşitliliği

Maymun türleri, boyut ve ağırlık bakımından büyük bir çeşitlilik gösterirler. Türlerine göre yaklaşık olarak on beş santimetre uzunluğunda ve ağırlığı yüz yirmi gram kadar küçük olan maymunlardan, bir metre uzunluğunda ve otuz beş kilo ağırlığında büyük maymunlara kadar değişiklik gösterebilirler. "Maymun" kelimesinin Türk diline Arapçadan geldiği bilinmektedir.

Pençeli Maymun Türleri

Pençeli maymun türlerinin arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur. Uzun ve fırça biçimindeki kuyruklarını kavrama özelliğine sahip değillerdir. Kulakları uzun ve kulaklar, kafa ve omuzlar üzerinde püskül şeklinde tüyler bulunur. Gündüzleri aktiftirler ve omnivor beslenirler. Ağaçlardan nadiren inerler, ara sıra yere inerler.

Eski Dünya Maymun Türleri

Eski Dünya maymun türlerinin burun delikleri birbirine yakındır. Yaradılışları gereği aşağıya bakar. Ağızlarında tam otuz iki diş bulunur. Gibbonlardan itibaren kuyruk bulunmaz. Eğer kuyrukları varsa kavrayıcı özellikte değildirler.

Köpeksi Maymun Türleri

Köpeksi maymun türlerinin göğüs kemikleri dar, göğüs kafesleri ise çıkıktır. Kuyrukları da bulunur. Yüzleri çoğunlukla açıktır. Diğer erkek türleri, dişilerin ilgisini çekmek amacıyla renkli vücut bölgelerine sahiptirler.

Burunlu Maymun Türleri

Burunlu maymun türlerinin arka ayakları kollarından daha uzundur. Kuyrukları da çok uzun yapıdadır. Elleri beş parmaklıdır ve çoğunlukla körelmiştir. Büyük mideleri çok bölmelidir. Keskin dişleri düzgün oluklu ve çiğnemeye müsait bir yapıya sahiptir.

Gibbonlar

Gibbonlar, başları küçük ve yuvarlak şeklindedir. Ön tarafları arka taraflarından daha uzundur. Bu tür maymunların bacakları, vücuda oranla diğer maymunlardan daha uzundur. Kuyrukları yoktur. Ormanlık alanlarda çok hızlı hareket eden hayvanlardır. İnsansı maymun grubunda yer alan goriller, beyin organı, beden yapısı ve DNA bakımından insanlara en çok benzeyen gruptur. Kuyrukları yoktur. Kolları bacaklarından daha uzundur. Gövdeleri ve özellikle de omuzları tamamen tüylerle kaplıdır. Kızdıklarında bağırırlar ve göğüslerinden bir kese şişer. Kısa boyları ve hafif bedenleriyle cüce lakabını almışlardır. Ancak bu cüce vücutlarına rağmen kendilerinden çok daha yükseğe zıplarlar. Zıplama yetenekleri sayesinde beş metre yükseğe atlayabilirler. Hint şebekleri, kan gruplarındaki "RH" kelimesinin kaynağıdır. Irklarına göre daha kısa bir yaşam süresine sahiptirler. Latince'de "rhesus" olarak bilinirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gine Babunu Ne ile Beslenir?

Gine Babunu Ne ile Beslenir?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Zeytuni Babun

Zeytuni Babun

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kap Babunu Üremesi

Kap Babunu Üremesi

Kara Örümcek Maymunu Türleri ve Özellikleri

Kara Örümcek Maymunu Türleri ve Özellikleri

Vervet Maymunu Türleri ve Özellikleri

Vervet Maymunu Türleri ve Özellikleri

Hint Şebeği Türleri ve Özellikleri

Hint Şebeği Türleri ve Özellikleri

Geoffroy Örümcek Maymunu Türleri ve Özellikleri

Geoffroy Örümcek Maymunu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Siyah Uluyan Maymun Özellikleri

Siyah Uluyan Maymun Özellikleri

Güncel

Aslan Kuyruklu Şebek Türleri ve Özellikleri

Aslan Kuyruklu Şebek Türleri ve Özellikleri

Güncel

Arap Babunu Türleri ve Özellikleri

Arap Babunu Türleri ve Özellikleri